Autor Tema: Alergije kod pasa  (Pročitano 35551 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Alergije kod pasa
« poslato: 13 Avgust, 2012, 11:40:16 »
                                                                            Alergije kod pasa

Sa medicinske tacke gledista,alergija je atkutni odgovor imunog sistema pasa na pojedine supstance.Kod pasa postoji nekoliko vidova alergije:na hranu,buve i na okolnu sredinu

Alergije je na hranu.Preosetljivost organizma na odredjene namirnice ili komponente se ispoljava na kozi u obliku osipa i svraba.Treba shvatiti da su manifestacije na kozi samo vidljivi deo problema.Velike promene se javljaju u unutrasnjoj sredini tela.Procenat alergijskih koznih oboljenja koja su izazvana alergijom na hranu se krece oko 10% . Specificnost alergije na hranu je da se kod  nekih pasa moze javiti nekoliko sati posle uzimanja hrane,dok kod drugih treba da prodje nekoliko dana,pa i meseci da bi se videli prvi znaci alergijske reakcije.Reakcije se mogu ogledati u sledecem:
-svrab – pas se cesto i intenzivno cese,a mesto svraba je jarko crvene boje.Mada svrab moze biti i simptom drugih koznih oboljenja – suge,buve,neke bakterijske infekcije...
-perut i suva koza – koji mogu biti isto tako i znaci dermatitisa
-intenzivno opadanje dlake – pas pocinje naglo da gubi dlaku,ali ne ravnomerno,vec na nekim mestima na telu,
-moze doci do nekih problema sa usima
-javlja se neprijatan zadah iz usta
-moze se povecati i ucestalost stolice.Prema nekim studijama psi koji ne pate od alergije na hranu,to rade prosecno 1.5 puta dnecno,a kod onih podloznih taj prosek se krece tri puta pa i vise u toku dana.

Najcesci uzrocnici su egzoticna voca,slatkisi,razne kupovne-gotove “grickalice” za pse raznih boja i ukusa,keksica itd.Od ostalih proizvoda spadaju riba i pilece meso,ali to naravno sve zavisi od psa do psa.

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

Odg: Alergije kod pasa
« Odgovor #1 poslato: 13 Avgust, 2012, 18:49:52 »
Jos nesto o alergiji pasa na hranu.

Po nekim istrazivanjima najcesci uzrocnici alergije na hranu su meso,mlecni proizvodi,psenica,jaja,kukuruz i soja.
Kao sto se moze i primetiti najcesce izvori alergije su i najvise korisceni sastojci u ishrani pasa.Ovaj odnos nije slucajan.
Na primer gotova hrana je tradicionalno napravljena od govedine,piletine,kukuruza i psenice.U pokusaju da sprece alergije pasa na njihovu hranu,neke kompanije proizvode nove kombinacije,recimo jagnjetine i pirinca,sto nije na prvi pogled nista neobicno,osim sto se ova dva sastojka obicno ne nalaze u ishrani zajedno.Pa kad je pas jede i mi mislimo da mu odgovara,a stvar je naravno u tome da je sve to novo za psa,tako da i ne moze da bude alerigcan na tu kombinaciju.
I opet moze da nam se desi da mu bude smetao i taj nacin ishrane vremenom.Pored toga mnoge namirnice koje se zasnivaju na jagnjetini i pirincu,sadrze i druge sastojke,a ako je pas alergican na njih,onda i ova kombinacija nece biti mnogo od pomoci.

Uz to konzervansi i boje se dosta kritikuju i optuzuju kao izvor alergije,ali a istrazivanja su pokazala da oni i nisu bas glavni krivci,mada se ne moze poreci njihov uticaj na pojavu nekih bolesti.

Dijagnoza alergije na hranu se vrsi najtacnije na osnovu direktnih simptoma.Ali zbog cinjenice da mnoge bolesti imaju slicne simpome i cinjenice da psi pate od vise bolesti odjednom vazno je da se druge bolesti ispravno identifikuju i tretiraju,pre nego sto se nastavi sa dijagnozom alergije na hranu.Atopijska alergija,alergija na ujede insekata,preosetljivost na crevne parazite,gljivicne ili baketrijske infekcije mogu imati simptome slicne simptomima alergije na hranu.Tek tada kada su iskljuceni svi drugi uzroci,vreme je da se pocne sa ispitivanjima hranom.

Ispitivanje treba da se vrsi nekoliko nedelja da bi bili sigurni u novi nacin ishrane.
Nova hrana mora da sadrzi proteine i ugljene hidrate koji se do sada nisu susretali u ishrani "testriranog"psa.
Recimo moze neka kombinacija zecetine i pirinca,srnetine i tako neke divljaci,kao i pacetine ili guscje meso.
Ovo su samo neki primeri prirodne ishrane,ali i kod proizvodjaca gotovih proizvoda mogu da se nadju te neke kombinacije hrane koju pas nije konzumirao do sad.
Bez obzira na nacin ishrane,treba biti istrajan u dijeti.Vecina veterinara  ce preporuciti nekih tri nedejlje za odrzavanje dijete,ali najnovije studije su pokazale da samo 26% pasa reaguje za tih 21 dan,ostali tek u roku od tih 12 nedelja.
Ako se kod psa primecuje smanjenje ili nestanak simpoma,vraca se nazad na normalnu ishranu.To je vazno za „test“psa na ishranu,jer ako se vratite redovnoj ishrani,a alergija se pojavi,dijagnoza na hranu je potvrdjena.
Ako se simptomi nisu promenili,ali se i dalje sumnja na hranu,moze se pokusati sa nekom drugom kombinacijom proizvoda ili hrane.
Nacin utvrdjivanja tacne dijagnoze je znaci krajne jednostavan.Recimo krenemo sa ishranom u obliku zecetine,zatim dodajemo junetinu za dve nedelje.Ukoliko se nista ne desava dodajemo i piletinu.Ako dodje do alergije na nju,treba je izbaciti.I tako redom kombinovati i izbacivati sastojke koji nam ne odgovaraju.Naravno pri ishrani prirodnim sastojcima,treba voditi racuna o pravilnoj izbalansiranosti vitamina i minerala u ishrani pri tastovima.

preuzeto sa http://www.zoovet.ru/

Van mreže Nikka

• Newbie
  • *

« Odgovor #2 poslato: 23 Februar, 2013, 00:12:29 »
Moram ovde da dodam i jos neke simptome:povracanje,proliv i povisena temperatura.
Moja Nyx je opet bolesna,ja nisam mogla da utvrdim sta je i zasto je.Posle uzete anamneze,dobila je trenutnu terapiju do rezultata krvi.Na pitanje da li postoji mogucnost da je meso(opet sam pokusala da joj dam junetinu-objasnjenje u http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=493.105) veterinar mi je objasnio sledece: trovanje/alergija na hranu kod pasa prvenstveno reaguje gastrointestinalno(stomak:creva,zeludac).Uobicajeni simptomi jesu svrab,perut,problemi sa usima,ali moze da se dogodi da izostanu spoljasni simptomi i da jedino vidite unutrasnje-povracanje,proliv i u tezim/ludjim(njegove reci ne moje) slucajevima temperatura(telo pokusa da "pobedi" otrov i zagreva se).

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 19 Oktobar, 2013, 16:39:02 »
Ne brinite, sada je dobro: Psu se njuška izobličila zbog alergije

Na sajtu "Imgur" osvanula je fotografija psa čija se njuška izobličila usled alergijske reakcije.

Morate priznati da jadna životinja izgleda neodoljivo čak i sa otokom. Ne brinite, sudeći po komentarima, pas je vrlo brzo ponovo bio dobro.

Fotografiju je objavio jedan korisnik čija je supruga veterinarski tehničar u ambulanti u kojoj je pas zbrinut.

izvor: blic.rs

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 05 Novembar, 2013, 11:16:24 »
Jel' neko od vas sumnja na alergiju kod pasa? Jel radio neko možda test? Naleteh sad na ovo: http://www.vetlab.rs/wp-content/uploads/2013/10/alergije-info.pdf

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 05 Novembar, 2013, 12:08:27 »
Nedavno sam se raspitao za ovaj (možda i neki sličan) test, i od jedne vetreinarke čuo da sam test (bez veterinarskih troškova) košta 13.000,00 dinara sm eek

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 05 Novembar, 2013, 13:09:35 »
Au  :lipssealed:

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #7 poslato: 06 Novembar, 2013, 01:04:58 »
Meni se desila sledeca situacija sa vitaminima B kompleksa, preciznije Catosal-om. Pre par godina svim svojim psima sam dao Catosal u inekciji. E jedan pas se naduo otprilike kao ovaj na slici i imao je svuda po kozi nesto slicno plihovima. S obzirom da je bilo kasno uvece preostalo je samo da cekam sutra i idem kod veterinara. Medjutim sutradan je taj isti pas izgledao potpuno normalno. Ipak, posetili smo veterinara, koji mi je rekao da on ima verovatno alergiju na vitamine B kompleksa, jer je glavi sastojak Catosal-a B12. On mu je ponovo dao Catosal predamnom, i jako brzo se isto desilo. Koliko mi je on tada objasnio desava se i da vitamini pojedinih proizvodjaca nisu dovoljno cisti i organizam nekih pasa ih jednostavno ne prihvata i dolazi do alergije. Tom psu nikada vise nisam dao nikakav suplement ili dodatak koji sadrzi bilo koji B vitamin, i pas najnormalnije zivi. Eto, nije alergija na hranu, ali jeste alergija.

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 18 Decembar, 2013, 17:42:32 »
Pošto se Lola drapa od jesenas (malo se primirilo kada sam joj stavio Advocate, ali se nastavilo posle dan-dva), počele su da joj se od češanja pojavljuju kraste po telu. Danas sam je odveo kod veta da vidim šta mi je najbolje činiti. U međuvremenu sam joj (isto po savetu veterinara) povremeno mazao Flogocid i Elocom (kortiko) masti, i tu i tamo sam te alergije "držao pod kontrolom". Međutim, imao sam na umu da nađem neko trajnije rešenje, pa sam iz tog razloga i išao da vidim koje su nam opcije, a i da veterinar vidi kako izgledaju te krastice.
Najbolja opcija (i daleko najskuplja) je da izvade krv i urade sve one alergo-testove o kojima smo pisali nekoliko postova iznad, ali i tu ima jedan "catch". Naime, oni ("Novak") krv ne šalju u Novi Sad (što sam čuo da se radi od jedne veterinarke), jer kažu da ta analiza nije dovoljno kompletna niti validna. Krv se na analizu šalje u Nemačku (cijena - prava sitnica - 250 eura), gde odmah (kako sam razumeo) naprave i serum (oko 200 eura) kojim se pas tretira. Ali ni to ne garantuje trajni boljitak.
Druga opcija je da alergiju lečimo simptomatski - gore pomenute masti plus neki od preparata sa omega-3 i omega-6 kiselinama (Viacutan, Cani-Derm...). To ću joj dodavati i pored ulja lososa i noćurka koje inače dobija svakodnevno u hrani.
Sam veterinar mi je preporučio ovu drugu opciju, a prva ostaje otvorena ukoliko alergijske reakcije budu učestale i dramatičnije.

Van mreže Šunja

• Full Member

« Odgovor #9 poslato: 19 Decembar, 2013, 20:57:44 »
Moja Flekica je izuzetno atopicna, krenulo je kao alergija na buve, pa je kasnije postala alergicna i na hranu. Cesala se do te mere da su joj ledja bila kao odrana i u ranama. Jela je samo hypoalergenic hranu, ali se svo vreme cesala. Kortizon je dosta pomagao, ali posto nije preporucljivo da se daje duze vreme u jednom momentu smo poceli da razmisljamo o alergo testovima koje LekasHill pominje, s tim sto je nesto niza cena u pitanju (mozda pedesetak e manje), da bi nam vet rekao da pokusamo jos sa presingom jer se kod nekih tipova alergija pokazao dobar. Ne mogu da kazem da je sve prestalo, cese se i dalje, ali mnogo manje, vise ne pravi rane i ima svuda krzno. Jede meso vec godinu dana, ne mora da bude na hypoalergenic-u. Vet mi je rekao da se kod nekog broja pasa atopije postepeno gube posle osme godine, ona sad ima 7,5 i stvarno se nadam da ce biti tako...
My goal in life is to be as good a person as my dog already thinks I am

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #10 poslato: 19 Februar, 2014, 20:13:34 »
Mi smo danas uradili alergo test na Veterinarskom fakultetu. Malo malo pa imamo problem sa ekcemima, a ima već neko vreme kako se i dosta češe, nezavisno od zaštite i sl. Čekamo rezultate da stignu, ali ono što se odmah videlo je polen trave, korova, kućna prašina...Dobili smo terapiju za ove sada ekceme, a u zavisnosti od rezultata videćemo šta i kako dalje.
Hvala Katarini za preporuku za mesto i veterinarku  sm prst gore

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 20 Februar, 2014, 10:09:16 »
Alergični smo na sve i svašta, evo Jole upravo objašnjava Galu da ne sme da diše  :rofl:

Citat
1. Kućna prašina 4+
2. Bakterije 2+
3. Polen drveća mešavina 3+
4. Topola (Populus) 3+ (april-maj)
5. Polen trava mešavina 3+
6. Popino prase (Phleum pratense) 3+ (juli)
7. Ježevica (Dactylis glomerata) 3+ (juni)
8. Livadski vijuk (Festuca) 3+ (juni)
9. Ljulj (Lolium) 3+ (juni)
10. Polen korova 3+
11. Ambrozija 3+ (avgust-semptembar)
12. Artemisija 2+ (juli)
13. Bokvica (Plantago lanceolata) 2+ (juli)
14. Kiseljak (Rumex) 3+ (juni)

Van mreže Mina

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 20 Februar, 2014, 10:10:50 »
i najbolje bi bilo da nauči levitirati  :blink:
jao, izgleda strašno ovako napisano   :wonder:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 20 Februar, 2014, 11:33:14 »
ja mislim da je prasina uzrok svemu, moraces vise da cistis kucu  :tapsh:

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 20 Februar, 2014, 12:09:02 »
 sm smesko2 Stvarno ovo gadno zvuči, kao da u životu nisam uzela usisivač u ruke  :mad: