Autor Tema: Legg Calve Perthes  (Pročitano 6120 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže atrosanguinea

• Full Member

Legg Calve Perthes
« poslato: 01 Avgust, 2012, 20:32:57 »
evo da prenesem informacije i iskustva iz jednog "slucaja" kog sam otela od bivse gazdarice, mozda ce nekom biti korisne
Legg-Calve-Perthesova bolest (asepticna nekroza glave butne kosti)

Javlja se kod malih pasmina pasa mladjeg uzrasta (4-8 meseci) i u 90% slucajeva je jednostrana.

Najcesci simptom bolesti je naglo nastala hromost. Pas uopste ne opterecuje bolesnu nogu ili to cini retko i nesolidno. Uocljiv je grc misica bedra i stice se utisak da je noga skracena. Vrlo brzo dolazi do atrofije glutealne muskulature. Pretpostavlja se da je uzrok u genetski uzrokovanoj poremecenoj krvnoj cirkulaciji odgovornoj za prehranu glave i vrata glave butne kosti. Kretnje kuka su bolne i ogranicene.

Terapija je iskljucivo operacijska, kada se hirurski odstranjuju glava i vrat butne kosti (resekcija). Nakon operacije dobar i potpun oporavak je moguc uz primenu fizikalne terapije, zahvaljujuci kojoj se stvara novo vezivno tkivo, tzv. „lazni zglob“ (pseudoarthros). Ukoliko se pas ne operise na vreme, moze doci do trajnog grcenja misica, kada ni fizikalna terapija posle operacije nece dovesti do opustanja misica i ponovnog koriscenja operisane noge, odnosno, pas ce imati trajni invaliditet bolesne noge. Bolest je nasledna i ukoliko se utvrdi da je pas bolestan, odgajivac ne sme da proizvodi nove pse.

E sad, ovo moje dzukce je imala godinu i tri meseca kada sam je otela, posle dve nedelje joj je uradjena operacija, i potice iz uzasno lose belgijske odgajivacnice. Simptomi su joj se pojavili bar 6 meseci pre nego sto je stigla kod mene.

Ovako je izgledala kad je stigla

zadnju levu nogu vise skoro da nije ni spustala i bila je skroz u bolovima

Operacija je trajala preko 3 sata, i posto je bolest uznapredovala i nije bila tretirana, izvadjen joj je ceo zglob

i posle 6 meseci :)

Post operativni period traje dugo, preporucuje se fizikalna terapija i plivanje.
Posto je Bela sva kljakava i nikakva, danas, nekih 7 meseci posle operacije, reaguje na promene vremena ili kad ima neke vece fizicke napore (a obozava da jurca), i onda joj se javlja bol u toj nozi. Veterinari nisu saglasni, cula sam da se kod nekih pasa bolest moze vratiti (sto nismo nasli nigde na internetu), drugi kazu da se ne vraca.
Bolest je, kao sto je displazija kukova tipicna za neke velike rase, tipicna za male rase, maltezere, toy pudle i slicno.

To sit with a dog on a hillside on a glorious afternoon is to be back in Eden, where doing nothing was not boring - it was peace. Milan Kundera

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Legg Calve Perthes
« Odgovor #1 poslato: 01 Avgust, 2012, 20:38:15 »
mukica
 sm love

dobro da si je otela
i da si je poslala na operaciju

nisu mi jasni ljudi koji uzmu kuče i neće da se brinu o njemu
ili još gore, izbace ga na ulicu čim uoče neki zdravstveni problem
 :mad:

Van mreže atrosanguinea

• Full Member

« Odgovor #2 poslato: 01 Avgust, 2012, 20:43:01 »
ovo je bukvalno bilo otimanje :))) samo sam obecala da necu javno iznositi podatke o doticnoj, posto je fotomodel (tipicno, je l da)
mrzim vlasnike tih malih pasa koji ih tretiraju ko plisanu igracku. ne mogu sad ni da pricam koje je Bela psiholoske probleme pored toga imala
To sit with a dog on a hillside on a glorious afternoon is to be back in Eden, where doing nothing was not boring - it was peace. Milan Kundera

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 01 Avgust, 2012, 20:49:12 »
užas
Bela je srećna što je naletela na tebe

i nadam se da neće opet morati pod nož, da će od sada biti ok

Van mreže Grivana

• Sr. Member

« Odgovor #4 poslato: 01 Avgust, 2012, 21:06:33 »
fotomodel idiot!

nadam se da su ti drugi veterinari u pravu i da se bolest nece vratiti.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 01 Avgust, 2012, 22:07:43 »
Verovatno je curica bila voljena dok je čučala u torbici kao modni detalj  sm evil sm evil
Nadam se da se bolest neće vratiti, dovoljno je Bela već propatila.

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 02 Avgust, 2012, 00:02:04 »
Kakva promena, ne mogu da verujem da je u pitanju isti pas kada pogledam prvu i poslednju sliku  :)

I prvi put čujem da male rase imaju problem sa kostima, mislio sam da je to rezervisano samo za velike pasmine.

Van mreže atrosanguinea

• Full Member

« Odgovor #7 poslato: 02 Avgust, 2012, 15:12:06 »
da, da, i posle sam saznala da celo njeno drustvo tako ima male pse (patuljaste pinceve, bisone, maltezere, toy pudle i slicno) i da isto nijedna ne vodi racuna kako treba. tako da ako vidite drustvo napirlitanih cica u Novom Sadu sa malim psima koje sedi u kaficu, otimajte  :whip:  :D
da, i ja sam prvi put cula za bolest. Posle sam srela nekog coveka sto seta vestija i rece mi da je za njih tipicno da im iskace zglob iz casice na zadnjim nogama (tj nozi, trebalo bi da je isto jednostrano). isto mora da se operise

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 02 Avgust, 2012, 15:26:17 »
te napirlitane iz NS ima Pop da sredi
 sm zelenko

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 02 Avgust, 2012, 18:46:08 »
Ne krećem se po takvim lokalima ali ako ih vidim ima lopata da radi  :batinas:

Posle sam srela nekog coveka sto seta vestija i rece mi da je za njih tipicno da im iskace zglob iz casice na zadnjim nogama (tj nozi, trebalo bi da je isto jednostrano). isto mora da se operise

Da, da...sad sam se setio jednog interesantnog posta, samo da ga nađem.... Nije vezan za konkretno ovu bolest ali je svakako veoma interesantan.
Evo ga:

Vidim čude se neki što i male pasmine imaju HD.Odnos opterečenosti kostiju kuka od prilike isti je kod velikih kao i malih pasmina.Ako pogledate površinu zgloba psa od 60 kg i onog od 8 kg, vidjet ćete da mala kost nosi mali broj kila na maloj površini, a velika veliki broj kila na velikoj površini.Dakle 100/10=10/1.Tajna je u tome što kinološki nije obavezno svim psima snimati HD.Jako su naivni oni koji misle da displasia ugrožava samo kukove.Ali nitko ne kontrolira, recimo, koljena, laktove, skoćne zglobove i ramena.Kladim se da bi se dalo svašta naći i na zglobovima prstiju.Interesantno je da se nitko nije niti na jednom forumu pitao kako to da psi još nisu izumrli.A bilo bi normalno da jesu.Zašto?Zato jer se restriktivna selekcija u uzgoju vodi oko 30 godina a psi ipak postoje malo duže.Pa bi bilo normalno da se netko pita kad je već HD nasljedna, kako to da postoje psi koji ju nemaju?Jer prije selekcije u tisućama i tisućama godina nekontroliranog parenja ili ako baš hoćete uzgoja, moralo se je dogoditi da svi preci današnjih pasa imaju displasiu kukova.Kako su takvi psi mogli ostaviti NEDISPLASIčNE potomke?Pa makar i jednog!Dakle nije mogao postojati čISTI uzgojni par od kojeg bi se krenulo kad je poćela selekcija i odstranjivanje HD pozitivnih pasa.Ili kako to da neki psi, potomci istih roditelja imaju različito stanje HD?Prehrana!Samo pravilna prehrana put je do zdravih pasa.Pravilna prehrana skotnih kuja, pa kasnije i štenaca, garancija je zdravih kukova.U najgorem slućaju, pse treba hraniti NEšTETNOM hranom, hranom primjerenom potrebama i zdravlju pasa.U kojoj nema štetnih sastojaka kojima se uništavaju bakterije, nezaobilazne u odpadu od kojeg se proizvodi dehidrat i konzerve.Jeste li se ikad zapitali ima li i najmanje, trnkica, istine u pričama o dehidriranoj hrani i konzervama?Postoji li i najmanja mogučnost da proče o štetnosti takve hrane nisu samo tračevi?Jeste li?

Izvor: ljubimci-forum.com/index.php

Van mreže atrosanguinea

• Full Member

« Odgovor #10 poslato: 02 Avgust, 2012, 23:43:53 »
jes vala, mi se do sad nismo hranili barfom, al sto vise citam, sve vise sam ubedjena da je moja odluka da probam (posto me inace kuhinja uopste ne privlaci, valjda zato sto zivim sama pa mi dosadno da kuvam za sebe samu) definitivno ispravna  sm smesko1
mada ja mislim da su za nasledne bolesti koje su odjednom pocele tako da divljaju na prvom mestu ipak krivi losi odgajivaci koji ne obracaju paznju na zdravlje svojih uzgojnih primeraka, vec se fokusiraju na odredjenu karakteristiku, nebitno da l je fizicka ili psihicka. jos kad neka rasa postane popularna, pa tako neki samozvani odgajivaci krenu da razmnozavaju u nedogled samo da bi vise zaradili u datom momentu, uh, nakostresim se. ova odgajivacnica iz koje je Bela uzeta npr proizvodi teacup stence. za neupucene to su stenci dobijeni izazivanjem prevremenog stenjenja sa gomilom zdravstvenih problema i uglavnom jako kratkog veka
koga zanima da procita, evo linka http://www.barktopia.com/teacup.htm 

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 02 Avgust, 2012, 23:49:48 »
Citat
mada ja mislim da su za nasledne bolesti koje su odjednom pocele tako da divljaju na prvom mestu ipak krivi losi odgajivaci koji ne obracaju paznju na zdravlje svojih uzgojnih primeraka, vec se fokusiraju na odredjenu karakteristiku, nebitno da l je fizicka ili psihicka. jos kad neka rasa postane popularna, pa tako neki samozvani odgajivaci krenu da razmnozavaju u nedogled samo da bi vise zaradili u datom momentu, uh, nakostresim se. ova odgajivacnica iz koje je Bela uzeta npr proizvodi teacup stence. za neupucene to su stenci dobijeni izazivanjem prevremenog stenjenja sa gomilom zdravstvenih problema i uglavnom jako kratkog veka

upravo tako. kao i sa ljudima...puno je losih genetskih materijala i ljudi sa naslednim i autoimunim bolestima. dobra stvar je ta da je organizam ziva stvar koja se regenerise i ishranom i ukupnim nacinom zivota koliko toliko moze da se utice na njega. kod zdravih jedinki kvalitetna ishrana produzuje vek, a kod genetski "neispravnih" jedinki (bilo ljudi ili zivotinje) ona moze doprineti poljem opstem stanju, pa i regeneraciji celija koje su osnov svakog organizma

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 02 Avgust, 2012, 23:55:05 »
Sve je to međusobno povezano, kombinacija hiperprodukcije, loše ishrane i još mnogo toga!
A sve to radi profita...
Onaj link ne smem ni da otvorim, prvi put sad čujem za tako nešto i bolje da ne vidim!

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 03 Avgust, 2012, 00:03:15 »
Definitivno obični mešanci i svi "neatraktivni" i "nefensi" psi imaju duži životni vek. Svakakvim ukrštanjima tražeći što bolje "karakteristike" po nekim standardima koje je jedna grupica ljudi sela i napisala dobili smo "atraktivne" i "fensi" pse sa kraćim životnim vekom i gomilom kojekakvih oboljenja. Tužno!  sm prst dole  Moje mišljenje-ne morate se složiti.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 03 Avgust, 2012, 00:11:23 »
sad idemo na off al lako cemo da premestimo u novu temu ako bude trebalo...

kad cujem za tea cup primerke dize mi se kosa na glavi! svaka odlika nanizma je izuzetno opasna kad se razmnozava. sad su uveli i tea cup snaucere...ima ih velikih, srednjih i minijaturnih (koji su zdrava pasmina bez odlika patuljastosti) a l to nije bilo dovoljno, napravili su i tea cup snaucere! ljudi su najgora vrsta od svih stvorenih...sve vrste zive svoj zivot u odnosu na prirodne potrebe, samo mi imamo gomilu ideja za preoblikovanjem svega sto je kvalitetno i dobro. uh, kako me to ljuti!
evo kala je tu...i buldozi su nekada bili dovoljno zdrava i genetski kvalitetna pasmina. onda su ljudi odlucili da treba da budu lepsi, privlacniji ili ne znam sta vec...