Autor Tema: Zubni kamenac kod pasa  (Pročitano 29209 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

Zubni kamenac kod pasa
« poslato: 14 Jul, 2012, 22:55:05 »
Glavnu ulogu u formiranju kamenca ima pojava plaka na zubima. Plak je lepljiva naslaga na povrsini zuba koju cine ostaci hrane, bakterije i njihovi produkti. Moze se ukloniti sa zuba laganim struganjem ili cetkanjem.

Kako nastaje?
Obrazovanje zubnog kamenca se odvija u nekoliko faza,a pocinje u ranom uzrastu.U pocetku se formira tanak sloj iz pljuvacke i bakterija(plak),koji se delimicno brise i ponovo nastaje.Vremenom na zadnjim zubima – ocnjacima,a zatim i na ostalim zubim nastaje cvrsti fil,tj.patina cija boja varira od bele,zute do tamno braon.

Reakcija se odvija na povrsini zuba i dovodi do mineralizacije dentalnog plakta tj.nastaje zubni kamenac. Kamenac koji ima hrapavu poroznu povrsinu predstalja idealnu povrsinu za dalje nakupljanje plaka i njegovu mineralizaciju, odnosno ponovno stvaranja kamenca. Tako se kolicina kamenca vremenom nagomilava.
Pojava kamenca izaziva razvoj upale desni(gingivitis) i parodontitis koji predstavlja progresivno zapaljenje i razaranje parodontalnog tkiva koje dovodi do gubitka zubne veze.

Zubni kamenac nastaje iz nekoliko razloga
-nedostatak oralne higijene (najcesci)
-pas jede samo meku hranu
-nepravilan polozaj zuba
-povecanje hrapavosti zuba

Ova pojava moze nastati kod svih pasa,posebno kod starijih.Ali postoje i neke rase pase koje su vise podlozne - mali ili ukrasni  psi sa malim ustima tipa joksirski terijer,maltezer,civava…kao i mali psi sa dugim,uskim vilicama  na primer pudle,jazavicari…

Koji su znaci?

Ono sto je bitno lako ga je identkifikovati – zuta ili braon pokrivka na zubima,los dah,crvenilo na desnima,ponekad i krvarenje,anksioznost,bol u desnima,usled cega moze doci i do odbijanja hrane zbog tih bolova.

Mere koje treba preduzeti

Kamenac se otklanja stomatoloskim putem.Postupak se izvodi u opstoj anesteziji i traje nekih 30 minuta.Ako je pas mlad dovoljno je nekih 12 sati  psa ne hraniti.A ako je pas stariji od 5 godina ili ima neku hronicnu bolest onda se sprovodi standardna procedura za pripremu psa – klinicki pregled,laboratoriska ispitivanja,kao i neka dodatna ako veterinar smatra da treba ispitati.
Mehanicko uklanjanje kamenca se izvodi uz pomoc stomatoloskih instrumenata,ultrazvucno ciscenje,brusenje i poliranje zuba specijalnim pastama za zube

Samo izvodjenje sve ove tri faze omogucava efikasnije ciscenje zuba.Odstranjivanje kamenca u kucnoj reziji nije moguce.Medicinska inetvencija je neophodna.
Ali vlasnici prvo moraju da se usredsrede na sprecavanju nastajanja kamenca.Samo redovna nega zuba je kljuc uspeha.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Zubni kamenac kod pasa
« Odgovor #1 poslato: 31 Jul, 2012, 14:51:09 »
cesto i psi koji jedu dehidrat imaju kamenac...jednostavno, danasnje vreme je donelo industrijsku hranu i nazovi zvakalice, a psu je jedina stvar koja pomaze prirodno struganje dok glodje svezu kost.
i pastete, i dehidrati ostavljaju tragove hrane u ustima. oni dentastixovi i sl. takodje ne skidaju sa zuba kamenac ni naslage, vec bi trebalo da deluju tako da, nakon sto se pojedu, zeludac proizvodi kiselinu koja rastvara te naslage u ustima.

opet-nista bez butne kosti

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 31 Jul, 2012, 15:01:01 »
kosti su zakon

čim počnu češće da jedu granule, Ariju se stvori jezivi kamenac. sad za vikned sam se zgrozila. kao da mu je neko namalterisao zube.
to je verovatno i od ove tvrde vode sa česme  sm evil ali moraću što pre da im nabavim te velike koske da očiste zube

kada ih redovno glođu nemaju nikakvih problema

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 31 Jul, 2012, 15:05:32 »
e vidis dobro si me podsetila oko vode...

kad smo duze u bg u, wili tamo pije cesmovacu i jede dehidrat uglavnom...bukvalno nakon nedelju dana se vidi promena na zubima  :cry:
u splitu imamo na cesmi filter pa je voda bez kamenca i cak i kad jede dehidrat nije mu tolika naslaga kao kad smo u bg-u

i kad pogledas zube i kamenac gde prska voda...zamisli samo sta im je (a i nama) u organizmu

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 31 Jul, 2012, 15:09:41 »
Jedan moj drugar je jedno vreme čuvao čivavu koja je ceo život hranjena da kažem mekanom hranom, granulama... Pored toga što su joj zubi bili katastrofa, njoj je toliko smrdelo iz usta da je to bio užas! Sad ne mogu da se setim ali znam da mu je vet uzimao dobre pare za vađenje tih trulih zuba.....

A sve to je moglo da se spreči jednom običnom SIROVOM junećom koskom

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 31 Jul, 2012, 15:12:26 »
Ko ima Rodu u blizini, kosti može da kupi za ceo dinar po kg  sm smesko1 Nisu mesnate, ali su za čišćenje zuba i više nego odlične!

Van mreže sakayengwaraton

• Newbie
  • *

« Odgovor #6 poslato: 31 Jul, 2012, 15:16:41 »
za ceo dinar po kg  sm smesko1

pa vise ih kosta racun na vagi :D

Van mreže Поп

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 31 Jul, 2012, 15:21:31 »
Biće da su koske na nekoj akciji  :D

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 31 Jul, 2012, 15:36:15 »
nema efikasnijeg leka za kamenac,a besplatan je skroz

koske svaki drugi dan za uzinu i vise mu beli zubi nego moji  :D

nego Pope,da mi da patentiramo izum,"kost za glodjanje za ljude" umesto paste za zube  sm cepko

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 31 Jul, 2012, 16:33:08 »
sad ste me podsetili
već neko vreme hoću da pitam

sestrinom psu, bišonu, su izrasli zubi bez gleđi. to će mu sigurno predstavljati veliki problem što bude stariji, jer će se zubi brže kvariti
da li se neko susreo sa tim i da li zna kako da se to propadanje uspori

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 31 Jul, 2012, 16:34:11 »
porcelanske navlake  sm zelenko

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 31 Jul, 2012, 22:36:16 »
sad ste me podsetili
već neko vreme hoću da pitam

sestrinom psu, bišonu, su izrasli zubi bez gleđi. to će mu sigurno predstavljati veliki problem što bude stariji, jer će se zubi brže kvariti
da li se neko susreo sa tim i da li zna kako da se to propadanje uspori

Ja prvi put čujem za ovo :itwasntme: Do čega je to, do ishrane, genetike?
Kako to izgleda? Mislim jel se vidi?

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #12 poslato: 01 Avgust, 2012, 13:55:58 »
nisu svi, samo kljovice
 sm zelenko

veterinar misli da je to možda zbog pada
sećate se da je dečko kao beba pao sa terase
 :cry:
niko ne zna kako je preživeo
elem, vet misli da zbog toga. ne verujem da je genetika

onako su žućkasti i izgledaju kao da su kvarni
pretpostavljam da će mu to sa godinama biti veliki problem.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 01 Avgust, 2012, 15:09:42 »
pa kako zbog pada? ne mogu da povezem pad sa gledju zuba...

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #14 poslato: 01 Avgust, 2012, 15:10:38 »
Iskreno, ni ja. Meni jedino što je palo na pamet je nedostatak nečega u vreme promene zuba.