Autor Tema: Alergija na pse  (Pročitano 12772 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Alergija na pse
« poslato: 07 Maj, 2012, 11:12:25 »
Nazalost,mnogi vlasnici imaju problema zato sto su alergicni na pse.Tuzno je kada su ljudi vezani svojeg psa,a pate od ozbiljne alergije na njega.Tada moraju da biraju izmedju toga,da drze svog ljubimca u kuci i pri tome stradaju od te reakcije ili da mu nadju drugog vlasnika.
Alergija na pse moze da se razvije u bilo kom ljudskom uzrastu.Vecina ljudi je pored toga podlozna i na druge vrste alergenata kao sto su polen i budj.Ovo je najvise uzrokovano naslednim faktorom,tj.ako su vasi roditelji podlozni alergiji verovatno cete biti i vi.Prema nekim istrazivanjima na pse i macke je alergicno oko 15 % ljudske populacije.

Problemi se javljaju najcesce kao reakcije na perut,pljuvacku ili urin.
Koji su simptomi alergije?Alergija se cesto manifestvuje u vidu sluza u ocima,kijavice,napada astme ili osipa na kozi.Cesto ovi simptomi nestanu posle nekoliko dana kada se distanciramo od psa,a ponovo se pojavljuju kada dolazimo u kontakt sa psom,zbog koga se javlja alergija.
Da li postoje hipoalergenske vrste psa?Nazalost,takve  vrste ne postoje,kao sto ne postoje ni vrste koje se ne linjaju.Apsolutno sve vrste pasa se linjaju u manjoj ili vecoj meri.
Kako se moze smanjiti alegrijska reakcija na kucnog ljubimca?
Ako smo mi skloni ili neko iz nase porodice,treba obratiti paznju na par saveta,da bi to udlazili koliko je to moguce.Cak iako niko iz nase porodice nije podlozan ovom problemu,treba obratiti paznju na ove savete zbog nasih prijatelja,gostiju...

-mi provodimo jednu trecinu do polovinu svog zivota u svojoj spavacojh sobi - postarajmo se da ljubimac ne boravi u njoj
- ne dozvoliti mu da sedi na krevetu,fotelji...
- postaviti dobar precistac vazduha
- redovno cistiti usisivacem
- redovno kupati psa
- neka sto vise vremena provodi na otvorenom
- dobro operite ruke posle svakog kontakta sa psom

Glavni alergen kod pasa nije dlaka, već protein koji se nalazi u psećoj krvi (serumu) i kojeg psi izlucuju znojem i odbacuju kroz kozu, a ima ga i u slini i mokraci. Buduci da svi psi imaju taj protein, nijedan pas nije lisen alergena, no postoje pasmine koje luce manje kolicine alergena poput pudla, kovrdzavog bisona i maltezera i drugih.

Zabog toga sto njihova dlaka manje opada i luce manje pljuvacke ovi psi su preporucivani kao idealni ljubimci za osobe sklone alergijama. Medjutim, istrazivaci sa Henri Ford klinike u Micigenu su proucavali 60 razlicitih rasa i nisu otkrili nista sto bi potvrdilo ovu teoriju, pise Dejli mejl.

Istrazivaci su prikupljali uzorke prasine iz 173 domova i otkrili da nema znacajne razlike u kolicini alergena u domovima koji imaju "antialergijske" pse od onih u kojima zive psi drugih rasa.

Doktorka Kristin Dzonson koja je vodila ovo istrazivanje objasnila je, da je jedini nacin da sprecite da vase dete razvije alergiju na pse samo ako u najranijem detinjstvu bude u kontaktu sa njima.

Ovo su samo neki od pasa za koje se mislilo da su najpozeljnije za takve osobe

portugalski vodeni pas

kovrdzavi bison

maltezer

kineski cubasti pas

izvor:internet

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: Alergija na pse
« Odgovor #1 poslato: 09 Maj, 2012, 12:44:44 »
koliko se sećam, i ja sam alergična na pseću dlaku i duvan
Imam dva psa i pušim dve pakle dnevno. Ne znam u kom grmu leži zeka ali verovatno je u pitanju neka blaga alergija
Dok se od polena nadujem, gušim, plačem, spava mi se i sve ostalo što može nekoga da snađe

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #2 poslato: 09 Maj, 2012, 14:31:00 »
Ne verujem da je u pitanju blaga alergija, vec zavisi i gde pas boravi, koliko cesto seta po betonu i koliko cesto se kupa i da li je pas sam po sebi pedantan. I pasmina igra isto veliku ulogu u ovome. Onaj ko je sklon alergijama baset nije za njega.

Mom vereniku je dovoljno 2 min biti u prostoriji sa prljavim psima i tri dana je bolestan. Ne moze da dise, curi mu nos, kija stalno, glava mu puca itd. Kad su psi okupani i suvi onda mu ne smeta.
Evo sad su nam kuja i stenci u kuci. Kuja je posle carskog reza kod veta okupana a stenci su cisti. Mi spavamo u prostoriji odmah pored i nema nikakvih problema.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 09 Maj, 2012, 14:32:04 »
Kada sam rekla blaga, mislila sam konkretno na sebe i na moju alergijsku reakciju