Autor Tema: Koncentracija-kako je postici  (Pročitano 12443 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

Koncentracija-kako je postici
« poslato: 09 Maj, 2013, 22:40:48 »
Koncentracija kao pojam se stalno pominje kao nesto osnovno pri ucenju pasa, ali mozda nije bas svima najjasnije sta je to, kako se sprovodi i uopste cemu sluzi.
U principu, da bi pas bilo sta naucio...od obicnog sedi do komplikovanih zadataka, mi prvo moramo da osvojimo njegovu koncentraciju. To je onaj momenat kada mi nesto jedemo, a on nas fiksira pogledom  :tapsh: . Tada ce da uradi sve sto od njega trazimo kako bi dobio to sto imamo. E taj pogled trebamo da osvojimo i kada ne jedemo, a osvajamo ga tako sto radimo zanimljive stvari i u drugim momentima (u setnji, u ucenju). Bez mita i korupcije nema nicega u pocetku. Kasnije, kada je koncentracija postignuta, ustvari smo u psu stvorili naviku da obraca paznju na nas glas i da nas posmatra kad mu se obratimo, a kada to imamo, onda je lako nauciti bilo sta.

Zasto je ovo potrebno? Zato sto jedino uz naucenu koncentraciju, pas ce nas zaista dozivljavati kada mu se obracamo u situacijama kada on ima "vaznija posla".
Sustina koncentracije je izgradnja poverenja izmedju psa i vlasnika. Pas se uci da i mi mozemo pruziti zanimljive stvari, a ne samo drugi psi ili okolina. Za uzvrat dobijamo sigurnost u postupke naseg psa, i on nam postaje mnogo predvidljiviji, te same setnje postaju obostrano uzivanje bez bojazni da ce on odlutati, pojuriti, da se nece vratiti ako ga pozovemo, a u ocima psa mi postajemo vodic ciji glas i postupci imaju tezinu.

Neki ljudi imaju urodjen smisao za postizanje koncentracije kod pasa, neki psi su prirodno mirniji i usmereniji na svoje vlasnike i nekada ta koncentracija dodje sama od sebe, bez ikakvog vezbanja i nase svesti da radimo na tome. To se obicno dogodi kada se paznja vlasnika pravilno usmeri na psa i njegove potrebe. Na zalost, u vecem broju slucajeva se narav psa i ocekivanja ili nacin zivota vlasnika bas i ne poklope, pa dolazi do tih razilazenja i onda je ptrebno raditi na tome kako bi smo postigli kvalitetan odnos i suzivot sa psom.

Svaka kvalitetna skola za pse i svaki kvalitetni instruktor ce prvo raditi na koncentraciji sa psom, pre nego pocne sa osnovnim ili nekim drugim komandama.

Citiracu nekoliko postova iz raznih tema ovde kako bi na jednom mestu bilo pojasnjeno.

Koncentracija nije samo ono osnovno, a to je da pas obraća pažnju na tebe, već se kroz nju i ti profiliraš kao netko tko je zanimljiviji od svega uokolo.
Radi prvenstveno na tome.

U svakom slučaju, fali vam koncentracije na tebe i na tome prvenstveno trebaš raditi. Potrudi se u šetnjama biti brza i 'atraktivna' svom psu kroz nagle promjene smjera isl. kako bi se naučio da opbraća pažnju na tebe. Hvali ga i nagrađuj svaki put kada se ponaša onako kako želiš.
Polako uvodi sve jače stimulanse dok radite i budi svjesna da imaš mladog psa punog energije kojeg i da će vam se događati da ništa ne pali.

prvo, moras sa njim NASAMO da vezbas koncentraciju na tebe. vrlo jednostavno: pozoves ga imenom, kad te pogleda-das nagradu. to ponavljas nasamo dok te ne gleda svaki put kad si ga pozvala. onda uvedes nekog od tvojih pasa koji ga najmanje zanimaju i isto to radis dok ne bude gledao tebe svaki put kad ga pozoves. onda to radis sa zanimljivijim psima iz domacinstva, pa sa decom... kad zavrsite to sve u kuci, pa u dvoristu, idete ispred kuce i isto radite na druge stvari koje ga vesele. znaci-dok ne utvrdis koncentraciju na sebe na nizem nivou-ne prelazis na visi (na vece ometanje). nemoj ga smarati sa tim vezbama, za prvi dan je dosta 5 minuta, pa povecavaj vreme. cim vidis da gubi zainteresovanost-prestani.
kada dodjete do situacije na ulici i susretom sa drugim psima, decom... ti moras biti ta koja ce ih snimiti pre njega, i istog trenutka ga pozvati i nagraditi. ukoliko si sve napravila postepeno i kako treba, 99% ces negovu paznju imati i na ulici.

veoma je vazno i da svako ucenje sprovodis sama sa njim, a utvrdjivanje toga mozes raditi i u drustvu psa koji te stvari zna. nikako sa debelim u drustvu ili nekim ko ce ga ometati u svemu. onda nemojte ni pocinjati.

ovo mozda zvuci dugo i komplikovano, ali zaista nije i bikvalno se svodi na 5-15 minuta dnevno.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Koncentracija-kako je postici
« Odgovor #1 poslato: 09 Maj, 2013, 22:51:18 »
vezbe koncentracije mogu da se izvode bilo kad i bilo gde, ali moramo imati na umu sledece:

dok ne osvojimo koncentraciju psa na sebe (da je u stanju da sedi ispred nas nakon sto smo mu to rekli i gleda u nas sve dok ga ne nagradimo), necemo to raditi van kuce ili dvorista, tj. radicemo samo tamo gde nema distrakcija za psa (druge zivotinje, drugi ljudi, stvari koje mu skrecu paznju...)

nakon toga prelazimo na "visi nivo" i istu vezbu ponavljamo u okolini sa malim ometanjima (npr ispred zgrade ili u dvoristu).

ako psu pada koncentracija, prestanemo da mu budemo zanimljivi, skrece pogled... prekidamo i ne smaramo ga vise.

u uvodnom sam napisala primer kada jedemo a oni nas fiksiraju. takva atmosfera treba da vlada i dok ga ucimo koncentraciji. opustena i bez prisile. mi ga ne teramo da nas gleda dok jedemo, vec on to sam radi jer je zainteresovan za to sto radimo. zato moramo naci ono sto ga zanima.

u pocetku je najbolje to raditi sa sitnim poslasticama, pogotovo sa psima koji su dinamicniji, jer ako pas skace na igracku, a mi vicemo NE, NE, nikad necemo postici koncentraciju na sebe, vec ce samo gledati u igracku. ako vas pas ne gleda u oci u toj vezbi, vec gleda u ruku u kojoj drzite poslasticu, prinesite poslasticu izmedju ociju. neka pas nauci da vas gleda u oci.

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 10 Maj, 2013, 16:30:21 »
Super su saveti, a nama dobro ide za sada  :nod: Pazim i na kontakt očima, i na vreme treninga, i na to da on bude skoncentrisan na mene... Ja nekad radim sa hranom, nekad bez. Trudim se da u dvorištu uvek bude fokusiran na mene, a ne na sve ostalo napolju.
Koncentracija zlata vredi  :worth: Ali definitivno i vlasnik mora biti skoncentrisan kada radi sa psom  sm zelenko
Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 13 Maj, 2013, 14:22:27 »
Eh koliko mi još posla imamo sm nesanica
Mislim da smo otprilike na pola puta. Moj pas ima koncentraciju na mene kad smo sami unutra ili napolju i kad smo napolju sa slabijim ometanjima ali kad su jače distrakcije u pitanju onda ćao. Malo smo se zaglavili u toj fazi. Ja se majmunišem stalno da bih mu bila zanimljivija od okoline ali mi se čini da je to zasad nemoguća misija jer je u ovom periodu baš fasciniran drugim psima i koječime još. Da li treba još da utvrđujem naučeno ili da se više okrenem nagrađivanju poželjnog ponašanja u situacijama sa jačim ometanjem( mada to radim već neko vreme)? ili i jedno i drugo? Šta bi u ovoj fazi moglo da ga pogura napred?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 13 Maj, 2013, 15:18:32 »
nagradjuj pozeljno pa ces mu time automatski i povecavati koncentraciju kad su tu ometanja. normalno je da mlad pas bez ozbiljnog rada nece kao hipnotisan gledati u tebe kad su takva ometanja u pitanju. po meni, to ti i nije nasusna potreba, vec je bitno da poslusa kada mu se kaze, tj da ne ode bez dozvole kod drugog psa. nista cudno da ga pogleda ili ponjusi ako mu se pas priblizi.
recimo, ja nekad kad me mrzi da setam, odem sa wilijem na livadu gde se skupljaju psi, udaljim se od njih i tamo sa njim radim poslusnost i bacam mu lopticu. on je bas uvezban na tu vrstu treninga i u tim trenucima mu ni pas koji pokusava da ga naskoci ne skrece paznju, ali on je bas fiksiran na tu lopticu...ne znam koliko je badu lud za nekom takvom igrackom? ako mu to jeste zanimljivo, mozes poceti te neke sitne treninge nasamo, pa onda kad on navikne da to znaci-vas dvoje i loptica, mozes probati i dalje od drugih pasa, pa postepeno...
mislim da je najbitnije da postignes da on odmah poslusa i vrati se tebi, a uostalom, izlasci u park i jesu prilika za susrete sa drugim psima, pa nema potrebe da mu to uskracujes. nagradjivanjem pozeljnog ponasanja ces to dobiti, a sad...je li mu veca nagrada da mu das poslasticu, bacis lopticu ili se navlacis sa njim, to vidi jer bitno je da mu tu pruzas ono sto mu je extra drago...i da pratis njegovo ponasanje u odnosu na tvoje kad najbolje reaguje. neki pas voli kad vlasnik potrci, neki kada ga se samo pomazi, neko trazi bas interakciju sa predmetom...

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 13 Maj, 2013, 15:37:58 »
a sta je sa koncentracijom na goste  :D

mozda ovo pitanje i nije za ovu temu,ali ovaj moj zadnjih dana,kad je ovo bilo toplo vreme,samo ga gledam,ma mrzi ga da lane,a ne nesto vise,
onako kako lezi u debeloj hladovini,samo pogleda prema kapiji kao da vidi ko dolazi i nastavlja dalje da spava  :zid2:

da li je vec upoznao ljude ili zna da smo mi tu,pa ga boli uvo da se muci nesto vise,ali ako nastavi ovako celo leto cu mu ukinem jedan obrok  :hell:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 13 Maj, 2013, 15:40:30 »
nemoj da mucis pasce, nego nabavi nekog malog lajavca da alarmira  :D

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #7 poslato: 13 Maj, 2013, 15:49:05 »
Pipika, evo da te utešim  sm zelenko Ja ni dan danas nisam uspela da budem interesantnija od drugih pasa  sm redface

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #8 poslato: 13 Maj, 2013, 15:50:37 »
kako god okrenes ostace bez klope  :D

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 13 Maj, 2013, 21:48:47 »
Krisb, hvala  sm zelenko

Do pre nekako, mislila sam da je Baduu najdraža nagrada hrana, pošto je sve do sad učio  uz poslastice, ali izgleda da je to malo izgustirao. Ja obično uvek imam neku poslasticu uz sebe, ali desi se da on uopšte ne obrati pažnju na nju kad ga nešto drugo zanima. Sad mi izgleda da mu je draže navlačenje, grančurine (što veće to bolje), probušene velike lopte, uglavnom velike stvari, što nije baš zgodno nositi  :zb: Više reaguje na trčanje, skakanje i rvanje  nego na predmete. Loptica je najzanimljivija ako još neko trči za njom, ako ne onda je zanimanje za lopticu kratkog daha. Probaću da nađem i tu pištavu lopticu pa ćemo videti...
I meni je najvažnije da odmah posluša i vrati se meni kad ga pozovem, to nam je ultimativni cilj, al ima još da rmbačimo :da:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 29 Jun, 2013, 11:07:46 »
moglo bi ovo da ode u vise razlicitih tema, ali kako je koncentracija ustvari osnova za bilo sta, stavljam ovde. prevela sam prvi deo teksta, a upute uz vezbe nisam, ali mislim da se na slikama vidi sta treba da se radi, pa pitajte ako kome nije jasno

evo originala: http://drsophiayin.com/blog/entry/reactive-dog-foundation-exercises-for-your-leash-reactive-dog
tu je detaljno objasnjena svaka vezba, pa pre nego pocnete da primenjujete, pogledajte original.

Moj pas zna fino da hoda na povodcu, ali kad vidi mačku koju želi uhvatiti ili psa koji mu se ne dopada, on poludi, napinje se i laje, a ja jedva mogu da ga kontrolišem. Trudim se da koristim nagrade da bih mu skrenula pažnju, ali to ne funkcionira. Šta još mogu da uradim?

Mogli biste zaključiti da ako pokušate sa nagradama, i one ne daju rezultate, trebalo bi da pokušate sa metodom koja je oštrija, kao što je nacimavanje s davilicom, ogrlicom sa bodljama ili nešto treće neprijatno, što će prisiliti psa da se zaustavi. Ono što zaista treba da uradite je da poboljšate svoju tehniku rada te da radite na onoj udaljenosti od distrakcije na kojoj će vas pas ostati u fokusu, tj. koncentriran n vas. To podrazumeva ne samo nagrađivanje psa za odgovarajuće ponašanje kojim bi zamenio ono neželjeno, već i nagrađivanje koje je dovoljno brzo (u roku od 0,2 sekundi ) .
To takođe znači da mu telom morate davati jasne signale, i navoditi psa da obavlja vežbe u brzom nizu, kako bi mu bilo lako i jasno da vas isprati; to sve ujedno mora biti i zabavno, jer u suprotnom gubite fokus na vas i on se okreće drugim stvarima u okolini.

Ne smete gubiti vreme na zastajkivanje, razmišljanje šta dalje ili traženje poslastica po dzepovima i sl. Morate unapred znati šta, zašto i kako radite i šta očekujete, i to jasno tražiti od njega. Potrebno je da imate razvijenu brzu i jasnu tehniku davanja nagrade, da vaši pokreti pružaju nedvosmislene smernice i da budete sposobni da prelazite iz jedne u drugu vežbu lako i brzo. Što su vam pauze izmedju nagrada veće, dajete psu više vremena da se pita šta hoćete, time se u njemu budi dosada (izazvana nejasnoćom) i on počinje da traži okolo neku drugu zanimaciju.

Evo nekoliko vežbi koje se preporučuju. U pitanju su različite promene pravca kretanja što unosi dinamiku u same vežbe koje radite

Promene pravca

Vezba 1
Pomicanje unatrag, promene pravca za 90 i 180 st.

V2
Ponavljanje v1 sa promenama pravca za 90, 180, 270, 360 st. i hodanje napred

V3
Hod napred, promena pravca za 90st.

V4
Hod napred, promena pravca za 90 i 180st, pa hod u novom pravcu

V5
Hod napred i promena smera u pravcu psa za 90 ili 180 st.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 29 Jun, 2013, 11:12:31 »
V6
Promena brzine hoda

V7
Promena brzene sa kratkim stajanjem

Ove vezbe mozete izvoditi u setnjama sa ciljem da pas bude usredocen na vas. Nakon sto to savladate u mirnom okruzenju, mozete raditi i u okruzenju sa sitnijim distrakcijama.
Mozete ih ponavljati dokle god vidite da je psu zanimljivo, i trudite se prekinuti kada mu je najinteresantnije.

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 29 Jun, 2013, 15:31:11 »
Da li sam dobro razumela da nije nužno raditi ove vežbe ovim redosledom, nego je svaka za sebe i mogu se kombinovati?
Čini mi se da bih prvo trebala sama da provežbam pa tek onda sa psom da ne bi bilo nepoželjnih pauza i razmišljanja "šta sad?"
Za SEDI mi je jasno kad se nagrađuje, ali mi nije jasno u kom trenutku sa nagrađuje u vežbi hodanja pored.
I pretpostavljam da je ovde nagrada hrana... Ja bih htela da uvedem nagradu lopticu jer vidim da hrana više ne radi najbolje pa da probam, kako bi to trebalo da izgleda, tj. kako da nagradim sedi ili hodanje pored ako ne bacim lopticu svaki put kad je izvršena naredba?
I moram priznati da me malo plaši to mora da bude uvremenjeno, brzo, da znaš svaki sledeći korak, itd Izgleda da će meni trebati dosta vremena dok se ne savladam tu veštinu  :gl:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #13 poslato: 29 Jun, 2013, 15:43:10 »
da, svaka je za sebe, ali prva je jednostavnija, dok su ostale slozenije, pa treba ici jedno po jedno. kad skontas semu, i poentu, ici ce ti i lako i brzo. sto se brzine tice, bitno je da imas nagradu u ruci i cim pas napravi ono sto treba, odmah mu uvalis u usta i nastavljas dalje. po meni, ne moras se mnogo opterecivati tacnim redosledom, vec je bitno da se drzis brzine, ne dozvolis psu da mu dosadis i otkrijes kada je odlican trenutak da promenis pravac. recimo, idete ravno, pas ide kraj noge, skontas da je pocela da mu pada koncentracija ili da odmice od tebe-napravis promenu smera suprotnu od psa (ako se odmice, ne ides ka njemu, nego od njega). jos bi bolje bilo da to napravis pre nego mu padne koncentracija, ali dobro...sve ide to u rok sluzbe i bitno je da psa ne smoris, nego da sve ovo traje relativno kratko kako mu ne bi dosadilo.
kada nagradjujes u hodu pored, ili bilo kad-nagradjujes kad uvidis da je najbolji...tipa hodate, on te pogledao-nagradis.
oko nagrade... stavila sam na temu o motivaciji dobar tekst, pa pogledaj. trebala bi da psa nagradjujes onim sto najvise voli, sta god to bilo. za ovakve vezbe, pogotovo za pocetak, mnogo je pozeljnije davati sitnu hranu nego igracku, jer se igrackom gubi vreme. da li je to pola cm belog mesa, virsla ili sir, ali verujem da ce mu nesto od toga biti zanimljivo. bitno je da je malo, da nije suvo kako se ne bi zagrcnuo nego da mu samo sklizne niz grlo i da nastavite

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 29 Jun, 2013, 16:03:33 »
Ok!
Pročitala sam tekst o nagradama :nod: Dakle, salama za početak :fige:
I hvala na pojašnjenju, treba meni sve u sitna crevca pa onda to još i pročitam par puta, pa možda i bude nešto od mene sm zelenko