Autor Tema: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA  (Pročitano 22414 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AA

• Hero Member

TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA
« poslato: 05 April, 2012, 14:53:57 »

Vec neko vreme planiram da objasnim razliku izmedju "stare i nove skole" ucenja pasa jer vidim da dosta ljudi ne razume razliku, te, znajuci samo za tradicionalan pristup, ne uvidja prednosti novih metoda, kao ni lose stvari tradicionalne metode.
Prevela sam i prilagodila tekst http://www.4pawsu.com/traditionaltraining.htm  kako bi bio razmljiviji i pitkiji, te kako bih neke moguce nedoumice vlasnika pasa mozda razjasnila.
Jeste malo duzi, ali zaista mislim da je visestruko korisno procitati ovo, pa mozemo i izmeniti iskustva.

Od 1960-ih, do danas, obuka pasa je dozivela znacajne promene. U ono vreme, vecina trenera i vlasnika pasa je verovalo da psi trebaju obavljati komande iz straha od kazne, smatrajuci da jedino strah moze psa naterati da bezuslovno obavlja sta se trazi od njega i da, radi straha od kazne nece gresiti. Danasnji najbolji takmicari u sportovima kao sto su Agility i Poslusnost  imaju potrebu da pas radi u saradnji sa vodicem jer se shvatilo da averzivne metode obuke spustaju entuzijazam psa za obuku i uticu na performanse na terenu.
Razumevanje razlike izmedju tradicionalnih metoda obuke i pozitivnih metoda je vazno i pri izboru trenera i kada sami kod kuce radite sa svojim psom i ucite ga bilo cemu.

TRADICIONALNA OBUKA
1906, pukovnik Konrad Most poceo je obuku policijskih pasa. Do 1940-tih, ucio je trenere pasa tom nacinu obuke. Godine 1910, napisao je knjigu Training Dogs, jednu od prvih knjiga o radu sa psima ikada objavljenih. On je popularizovao ideju da se psu dopusti da napravi gresku, i zatim ga se kazni za tu gresku. Do kraja Drugog svetskog rata, Bil Koehler je obucavao vojne pse. "Kelerova Metoda" obuke je bila popularna tokom narednih 40 godina, i jos uvek se koristi od strane mnogih trenera danas.

Obojica su koristili prinudne metode,  poznate kao pozitivne kazne i negativno uslovljavanje. Trener bi izvrsio neprijatnu ili bolnu korekciju nad psom kada bi pas ispoljio neposlusnost ili neko nezeljeno ponasanje. Kada bi pas napravio sta se trazi od njega, usledila bi pohvala, tako da pas dozivi grubu korekciju, a nakon sto smo ga mi korigovali-dobija pohvalu. Pas bi tako doziveo pohvalu kao kraj nelagode i radi toga poceo pravilno da izvrsava naredbu. To je negativno uslovljavanje.

Iako svi treneri danas priznaju da su ovi ljudi doprineli puno u saznanju o radu sa psima, ukljucujuci i vaznosti tajminga kazne i pohvale, ova metoda se ne smatra potrebnom za obuku pasa ni za rad ni za pratnju, niti za uklanjanje blazih i tezih oblika "loseg ponasanja". Naprotiv, daljim istrazivanjem je dokazano da donose vise stete nego koristi.

OBUKA POZITIVNOM MOTIVACIJOM

Treneri koji se sluze pozitivnim metodama cesto nailaze na pse sa problemima u ponasanju koje su rezultat averzivnih metoda, posto je pojavljivanje nezeljenog ponasanja mnogo cesce uz kaznu, iz sledecih razloga:

Negativna asocijacija - Svaka kazna nosi rizik stvaranja negativne asocijacije na okidacu (okidac je ono sto prouzrokuje nezeljeno ponasanje-pas, lice ili neki objekat), u odnosu na okolinu ili vodica koji je prisutan kad je napravljena  kazna. Nedavna studija u Nemackoj pokazala je da kortizol (hormon stresa) je jako povisen na psima obucavanim uz pomoc elektricne ogrlice. Psi koji su dobili nasumicne i lose vremenski definisane sokove (kakvi su uvek od strane prosecnog vlasnika pasa), imali su povecan nivo kortizola preko 300% samo ulaskom u prostoriju mesec dana nakon obuke sa el. ogrlicom. Vise puta sam susretala vlasnike koji svojim npr. agresivnim psima u setnji nose ovu ogrlicu, kako bi psi bili stresnuti kada pozele da napadnu drugog psa ili ne odgovore na poziv. Negativno iskustvo pas povezuje sa momentom u kojem je stresnut, tj. u momentu kada krene na drugog psa, i samim time razvija jos vecu averziju prema situaciji u kojoj se nasao. Ako je pas submisivnijeg karaktera-dobicemo plasljivog psa uz ovakvu metodu.
Slicno je i sa fizickom kaznom od strane vlasnika.

Posto je stres glavni uzrok vecine problema u ponasanju, povecanje stresa rizikuje izazivanje problema u ponasanju koji nisu bili prisutni ili pogorsava postojece probleme.
U skolama sa tradicionalnom obukom se jako cesto srecemo sa psima koji ne zele uci na teren i zapoceti rad, sa psima koji dobiju dijareju pri i posle takvog rada, sa psima koji se opiru...

Senzibilizacija - Zbog toga sto tradicionalne metode modifikacije ponasanja ukljucuju izlaganje psa nezeljenom ponasanju (a ne odvracanje od istog), za cim sledi kazna, pas je stalno izlozen tom okidacu koji izaziva neko ponasanje. Sto je vise pas izlozen tom okidacu i ima negativna iskustvo, to je verovatnije da ce postati senzibilniji na isto.

Pozitivnim metodama obuke, s druge strane, radimo na desenzibilizaciji psa kroz pazljivo kontrolisana, ogranicenog izlaganja okidacu. Svako izlaganje je upareno sa necim prijatnim, hranom ili omiljenom igrackom, koji menjaju dozivljaj psa u odnosu na okidac. Istovremeno, pas uci alternativno, prihvatljivije ponasanje za funkcionisanje kada je okidac prisutan (npr. Pas je agresivan na drugog psa. Pomocu hrane ili igracke cemo mu skrenuti paznju sa psa, a on ce prisustvo drugog psa ubrzo povezati sa prijatnom stvari koja ga oslobadja stresa koji agresija prouzrokuje. Suprotno-kaznom cemo povecati stres koji postoji kad je tu drugi pas i pas ce postati ili jos agresivniji u tim situacijama ili, ako je slabijeg karaktera, uplasen od nas i situacije jer ne moze da prebrodi kaznu, a ne moze da je prebrodi jer je ne razume, jer je kaznjen za svoj prirodni nagon)

Upozorenja - Lajanje, rezanje i skljocanje zubima bez kontakta sa kozom, cak i blagi ugriz koji ne probije kozu, su nacin na koji nas pas opominje i pokusaj da poveca rastojanje. Upozorenja nemaju nikakve veze sa dominacijom, ili cak agresijom (u tradicionalnoj metodi se to iskljucivo dozivljava kao agresija). Ako je pas agresivan, ne bi bilo nikakvog upozorenja pre nego nam nanese ozbiljnu povredu. Kada je pas kaznjen za izdavanje upozorenja, stvara se izuzetan konflikt i stres kod njega. Stres pomera granicu koju pas ima i priblizava ga borbi. Nemajuci opciju da upozori osobu ili psa, njemu ostaje samo jedno resenje-da napadne ozbiljno.

Ovo su najcesci uzroci problema pasa obucenih na osnovu tradicionalne metode. Kada se primenjuju na probleme ponasanja, posledice mogu da zapecate sudbinu psa.

PROBLEMI PONASANJA PRI TRADICIONALNIM METODAMA

Metode koje se koriste od Mosta i Kelera su prvobitno razvijene za vojne i policijske pse, pse koji su pazljivo uzgojeni radi temperamenta i radne sposobnosti. Psi nervoznijeg, agresivnog ili submisivnog karaktera nisu prolazili ovakvu obuku, vec su bivali psihicki a onda i fizicki unistavani. Ovi metodi su osmisljeni za obuku pasa za specificne vrste rada. Nikada nisu bili osmisljavani za resavanje ozbiljnih problema u ponasanju kao sto je agresija.

Medjutim, u to vreme, to su bile jedine poznate metode za rad sa psima. Tek je B.F Skinner (The Behavior of Organisms) 1950.god. poceo obuku morskih zivotinja Pozitivnom motivacijom (i klikerom) . Tada, ove metode nisu jos nisu primenjivane na psima. Dakle, kada su treneri poput Koehlera radili sa psima, ove metode nisu ni bile otkrivene.

I danas postoji mnogo trenera koji jos uvek koriste tradicionalne metode, ukljucujući i Monks of New Skeat (koji je prvi popularisao metodu treniranja "alfa vuka") i Dog whisperer-Cesar Milan. Iako modorenizovan i na oko privlacniji i laksi metod, oni svoj rad i dalje zasnivaju na istim metodama od pre vise od 60 godina, koje nisu prilagodjene aktuelnim saznanjima o problemima u ponasanju pasa.

Cesto, gledajuci rad ovakvih trenera sticemo utisak da ini imaju uspeha, jer uz kaznene metode suzbijanja ponasanja, pas istog trenutka prestaje sa nezeljenim ponasanjem. Ovo impresionira klijenta koji ih placa i TV gledaoce, ali ovakvo uslovljavanje ne dovodi do trajnog efekta, ne uklanja koren problema.

Doprinose trenera kao sto su Most i Koelher ne treba zanemariti. Takodje treba reci da postoje neke dobre tradicionalne metode koje eticki treneri jos uvek koriste. Razlika je u tome da "novi" treneri razumeju kako da rade sa minimalnom nelagodnosti za psa i "korekcija" je tako dobro vremenski precizirana da trener mora da koristi vrlo malo prisile (npr. usmeravanje psa ogrlicom ili rukom) da bi dobio zeljeno ponasanje.

Medjutim, ako trener konstantno mora da koristi ispravke ili mora stalno povecavati nivo korekcije (kao što je prebacivanje na jaci napon el.ogrlice ili jace povlacenje psa na uzici, ili ogrlica sa bodljama), te izaziva ocigledne ili manje ocigledne psihicke i fizicke povrede psa, pas se ne uci i to nije trening. Pas uci jedino kad je evidentno da napreduje svakim danom i kada u njemu vidimo volju za ucenjem.

Mnogi od profesionalnih trenera koji su prvobitno nauceni koriscenju tradicionalnih metoda (pre nekih 30 godina) su u medjuvremenu presli na upotrebu metoda pozitivne motivacije jer su uvideli da takve metode daju neuporedivo bolje i trajnije rezultate.

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: TRADICIONALNA vs. POZITIVNA METODA UČENJA
« Odgovor #1 poslato: 06 April, 2012, 14:46:57 »

psi radjeni uz pozitivnu motivaciju

Siberian Husky Off-Lead Obedience

Samantha 2010 WDC Schutzhund-Obedience

psi radjeni tradicionalnom metodom prisile

DRESURA PASA

Dresura pasa - demonstracija osnovnih komandi (Embedding disabled, limit reached)

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 10 April, 2012, 14:55:01 »
agresiivnost i uredjivanje psa:

tradicionalna metoda
Safe or Unsafe Handling of an Aggressive Dog

metoda poziticne motivacije
Dog Aggressive for Toenail Trim | drsophiayin.com

Van mreže Jelena33

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #3 poslato: 15 April, 2012, 19:21:08 »
Mi smo vrlo brzo naucili komandu "pored". Pored toga, smo naucili da sedne kada stavljam ogrlicu,da sedne pred kapiju kada izlazimo i da sedne kada skidam ogrlicu.

Kako sa stenetom na povodniku da se ponasam kada ono luduje kad god vidi drugog psa?

Liza u <3

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 15 April, 2012, 20:01:23 »

Mogu da nauce za 5 min,nije problem,ali treba da zapamte sve to,da ga utuve u glavu.I mora tvoj glas da bude na prvom mestu.Raduju se jer su takvi,vole druzenje s drugim psima i to je naravno dobro za tebe i za njega.

U mom primeru,meni Kan ide pored noge bez povodnika,a drugi psi lutalice laju oko nas,ali ne sme da se pomeri.Iz svih tih razloga sto si navela,nikad i nemoj da ga pustas sa nekim koje ne poznajes.Nije meni u interesu da ih Kan razjuri i pokaze im da je jaci od nijh ili da ga ja sad tutkam.Moras da mislis i na neke povrede prilikom okrsaja,a sve na stetu tebi i tvom psu.,naravno ako se dese.
Mora i cimanje i naredbe i dranje pomalo,da on sve to skonta da ne sme,a kad sve to poslusa onda ga pustas.Nece on tebe nista manje da voli zbog toga sto ces ti malo da budes "gruba" prema njemu.

Ili naravno na profi dresuru i resila si stvar sm zelenko

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 15 April, 2012, 21:03:13 »
posto smo u ovoj temi, onda cu odmah da pocnem u tom duhu  sm wink

Citat
Mora i cimanje i naredbe i dranje pomalo,da on sve to skonta da ne sme
apsolutno ne mora, i upravo sam zbog toga i otvorila ovu temu.

prvo, pas uopste nema ljudska merila lepog ponasanja i, ukoliko ga ucimo na kvotani nacin, on ih nikada nece ni shvatiti. primenjivace ih zato sto mora (u uvodnom sam pisala o tome pa da ne ponavljam). bilo sta da ucimo psa, da bi smo bili sigurni da ce nauceno biti sprovedeno, trebamo uciti tako da pas zeli da uradi to sto trazimo, a ne da mora. pas kao zivotinja u svom mozgu jedino sto mora je da jede, piski, kaki i spava. ostala moranja mu nisu u mentalnom sklopu i kada ih izvrsava-to je prisilno a i nepouzdano u odnosu na sve ono sto izvrsava kada sam to zeli.

drugo, nikada se za vreme ucenja psa ne cima, ne dere i slicno, iz prostog razloga sto na taj nacin ucenje psu cinimo odbojnom radnjom. i to pise u uvodnom, pa da ni to ne ponavljam.

vodjenje na povodniku ste savladali. pas je dovoljno veliki da moze razne stvari nauciti. samo veselje na ulici mu je u karakteru i kada bi ga "primorala" da se ne ponasa prirodno-ubila bi mu prirodu. uozbiljice se on sam kasnije, a mozda i nece, ali, da bi smo ga zadrzali takvog kakav jeste, a prilagodili zivotu u gradu treba da se pozabavimo sa njim kao jedinkom, a ne onim sta mi hocemo.

kazes da ga ni hrana ni igracka ne zanimaju kad vidi drugog psa?
prvo, moras sa njim NASAMO da vezbas koncentraciju na tebe. vrlo jednostavno: pozoves ga imenom, kad te pogleda-das nagradu. to ponavljas nasamo dok te ne gleda svaki put kad si ga pozvala. onda uvedes nekog od tvojih pasa koji ga najmanje zanimaju i isto to radis dok ne bude gledao tebe svaki put kad ga pozoves. onda to radis sa zanimljivijim psima iz domacinstva, pa sa decom... kad zavrsite to sve u kuci, pa u dvoristu, idete ispred kuce i isto radite na druge stvari koje ga vesele. znaci-dok ne utvrdis koncentraciju na sebe na nizem nivou-ne prelazis na visi (na vece ometanje). nemoj ga smarati sa tim vezbama, za prvi dan je dosta 5 minuta, pa povecavaj vreme. cim vidis da gubi zainteresovanost-prestani.
kada dodjete do situacije na ulici i susretom sa drugim psima, decom... ti moras biti ta koja ce ih snimiti pre njega, i istog trenutka ga pozvati i nagraditi. ukoliko si sve napravila postepeno i kako treba, 99% ces negovu paznju imati i na ulici.

ono sto je ovde vazno, je da ga naucis tome da se na ulici ide normalno i ne luduje, da se na ulici ne jure macke, ne jure drugi psi, ne gubi glava...pas treba da skapira setnju ulicom kao opustanje pre dolaska na odrediste na kojem ces ga pustiti da se izludira. poenta je da mu nametnes da prihvati da je takva opustena setnja ulicom bas ono sto mu treba, jer tu ima vremena da njuska pre nego ode da se juri u parku.

veoma je vazno i da svako ucenje sprovodis sama sa njim, a utvrdjivanje toga mozes raditi i u drustvu psa koji te stvari zna. nikako sa debelim u drustvu ili nekim ko ce ga ometati u svemu. onda nemojte ni pocinjati.

ovo mozda zvuci dugo i komplikovano, ali zaista nije i bikvalno se svodi na 5-15 minuta dnevno.

i jos nesto... psi su, kao i mi, razlicitih karaktera. ako je neki pas prepun energije, budi sigurna da nikad nece biti flegma prema desavanjima oko njega na ulici. wili i dan danas kad smo na ulici i vidi drugog psa, cvilka kao stene jer zeli da mu pridje, ali cvilka i ne vuce, jer zna da se na ulici ne vuce, i ne moram raditi nikakvu korekciju i nista govoriti. normalno je da ima zelju kad je drustven, ali zna i da bas idemo negde na druzenje i da nece biti uskracen ni za sta ako nije pojurio macu iz ulice ili se javio komsijskom psu.

e da... tebi u ovom slucaju predlazem da tu vezbu koncentracije, obzirom na njegovu energiju kombinujes sa velikim veseljem nakon izvrsene vezbe. znaci, kad dodjete do toga da kada ste sami on sedi mirno i gleda u tebe, ti ga nagradis poslasticom, i onda ide JEEEEEEEEEEEE! BRAVO NAJBOLJI PSU i slicno kako mu se inace obracas i sto ti je svakodnevno veselje. nakon minute takvog veselja, ponovis ozbiljnost i koncentraciju.
zasto? mlad je, blesav, labrador  :D ... navikao je na tu vrstu obracanja (videla na tvojim snimcima  sm smesko2 ) i tada te ne shvata ozbiljno nego mu je to igra. na ovaj nacin ce da napravi razliku izmedju tebe mirne i pozitivne (ne mirna i ljuta ili beskrajno ozbiljna, nego normalna i opustena), kada si ozbiljna i trazis nesto od njega za sta ce biti nagradjen poslasticom, i kulminacijom-tj zezanjem kakva inace jesi. kapiras?

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #6 poslato: 15 April, 2012, 22:02:18 »
Razumem sta hoces da kazes,pa cemo prvo ovako,da li je tvog wilija "sredio"dreser ili ti,ko ga je dresirao?
Drugo sta je dranje,povisen ili zapovednicki ton,kako mislis da ga ti pozoves kad se igra s dva - tri pasa i ne obraca paznju na tebe? Finim i tihim glasom te ne cuje sigurno.

Ja sam dresirao Kana sam,probao sam na fin nacin,ali to kod njega nije islo,jednostavno videla si na slikama i na klipovima da je pas pun snage i energije.I dok nije osetio da mora da poslusa,nije reagovao,znaci bilo je i cuske i dranja.Vec sam negde napisao da njega kolacici kao nagrade ne zanimaju uopste,pohvale i nekako,znaci samo ostro u njegovom slucaju.

I danas nikakvih problema nemam s njim.Nema da se plasi od drugih ljudi,pasa,dosta hoce da dominira nad drugim psima,a ovako nije agresivan.,sem malo u dvoristu gde je i cuvar.

Mislim procitao sam dosta o jednoj i drugoj metodi,nisam za primenu sile naravno,i nisam ni profi,mozda stvarno i moze sve na fino,ali kazem kod nas nije islo tako.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 15 April, 2012, 22:12:29 »
mi smo tek sa wilijevih godinu ipo upoznali trenera sa kojim radimo. do tada je imao izgradjenu svakodnevnu poslusnost i sve sto je potrebno, a sa trenerom smo upeglali sve kako bi to bilo precizno. jednako me je slusao i pre pocetka rada i sada. ono sto mi radimo na takmicenju je samo na poligonu, mi se ne ponasamo tako na ulici, ali imam ga i na ulici 100% na sebi, bez obzira sto njuska i ne ide mi priljubljen uz nogu.  znam odlicno sta je energija i jako dobro znam sta znaci neophodno usmeravanje takve energije. da to nisam radila, imala bih psa koji jedva ceka da udje u fajt, jedva ceka da odjuri na drugi deo livade, bukvalno ne cuje kad mu se obracam.
sve sto je sa wilijem radjeno, radjeno je samo i iskljucivo uz pomoc podizanja koncentracije i bez povisenih tonova. NE je odsecno, BRAVO je veselo i to je to. kad je pas uz pozitivnu stimulaciju dostigao koncentraciju (sa sve teskim ludilom i hiperaktivnoscu koju ima u sebi) , islo se na ucenje i zbog toga nije bilo nikakve potrebe za dranjem, cimanjem itd.
u tome je cela poenta razlike u pristupu i metodi. PRVO ide koncentracija i razvijanje cvrstog odnosa, a tek onda ucenje bilo cega, i to se upravo i radi obavezno sa psima koji su puni energije jer takvi psi, bez 100% koncentracije nisu pouzdani.
sto se tice kolacica...nije bitno cime se nagradjuje ukoliko je ta nagrada bas ono sto psu najvise znaci. nagrada pri ucenju treba da je ono sto je psu najnapetije. ako nije zainteresovan ni za keks ni igracku, prvo se uci zainteresovanost na igracku, pa se onda radi ostalo

Van mreže AA

• Hero Member

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 15 April, 2012, 22:20:24 »
  NE je odsecno, BRAVO je veselo i to je to

Onda se nismo razumeli,odsecno je druga stvar,to i ja praktikujem odsecno,glasno i kratko  :kuca:

Kad sam napisao dranje nisam mislio da stane ispred njega kao u vojsci sm zid,pa da se dere na njega,vec da ta komanda mora da bude jasna i nepokolebljiva za psa

E sta joj ti predlazes ako ne reaguje na "odsecne" komande,ne slusa je i dalje vuce prema drugim psima?  :thing:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 15 April, 2012, 22:22:43 »
nece doci do toga ako izgradi koncentraciju kako sam napisala  sm wink

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 15 April, 2012, 22:24:33 »
reci mi jos samo u sta spadaju razne "davilice" na psima,koje se koriste pri obuci i dosta ljudi ih koristi i dalje,nakon zavrsene obuke,zar nisu i to malo gruba sredstva korekcije  :thing:

a reci cu ti i ovo,ja sam je retko koristio,a kad se setamo to je uvek sa amom,gde su korekcije bas nikakve u odnosu na davilice

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #12 poslato: 15 April, 2012, 22:33:33 »
a gle, to je sve jako jednostavno, ali kad je na papiru ljudima ne zvuci tako i cesto se ne pridrzavaju procesa ucenja nego hoce da zbrzaju. tu nastaju greske. kada prepoznajes stanja svog psa, kada znas tacno sta zelis od njega i kada, i kada pravovremeno dajes nagradu, korekcije do kojih dolazi su minimalne i psu potpuno jasne, jer si mu ti kao vodic potpuno jasan. kada pas @ne slusa@ on to radi jer mu nije pravilno pokazano sta treba da radi i nije pravilno usmeren.
svi do jednog koji na ovaj nacin rade sa psima, imaju neuporedivo veci uspeh i sigurnija ponasanja kod pasa nego ovi koji to rade drugacije, da kazem starinski. pa prvoj meni je cilj da sa psom izgradim preciznost, a to se moze samo na ovaj, njima razumljivi nacin

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 15 April, 2012, 22:44:00 »
oket,ima i toga  sm wink

a citiracu i zavrsnicu jednog od teksta sto si postavila :itwasntme:

Citat
Obuka u kojoj se koristi pretežno fizičko kažnjavanje zahtjeva od vlasnika da konstantno reagira na sitnice i time troši snagu i energiju. Rana i dosljedna obuka može eliminirati potrebu za kaznom u većini slučajeva.

Može li primjena jakih averziva uspjeti? Da, može – ukoliko se pravilno primijenjuje. No, obzirom da svog psa možete naučiti i odgojiti metodama koje grade međusobnu povezanost i komunikaciju, to zaista nije potrebno

Sto u prevodu znaci,sta god se primenjuje,sila ili lepa rec,treba da se sprovodi pravilno,i bice efekata,dzaba nama sto smo mi fini sa svojim psom,ako on ne reaguje na nas uopste ili ako smo preterano grubi pa stvorimo kontra efekat  :tapsh:

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 15 April, 2012, 22:50:59 »
ali tu dolazimo to ovoga:

Citat
No, obzirom da svog psa možete naučiti i odgojiti metodama koje grade međusobnu povezanost i komunikaciju, to zaista nije potrebno

zasto sebi dajemo za pravo da primenjujemo silu na "covekovom najboljem prijatelju" ? zasto ga primoravamo da nesto radi, umesto da mu "objasnimo" i uverimo ga da to sto trazimo od njega upravo on zeli? konstantno prilagodjavamo psa sebi, ne prilagodjavajuci se njemu, a mi smo ga birali, ne on nas.

uz to, pogresna primena averziva veoma lako dovodi do jos vecih problema u ponasanju, da ne govorim o psihickim promenama kod psa koji se konstantno susrece sa neprijatnoscu koju ne razume, dok pogresna primena pozitivnih metoda nece nastetiti ni fizicki ni psihicki psu