Autor Tema: Meko došaplje i kravlji stav  (Pročitano 30115 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pipika

• Hero Member

Meko došaplje i kravlji stav
« poslato: 04 Februar, 2013, 18:20:08 »
Pretražila sam forum nisam našla ovakvu temu ako postoji nešto slično prebacite je.
Da li je moguće i na koji način ispraviti probleme kao što su meko došaplje i kravlji stav? Badu je pomalo krivošija i na prednjim i na zadnjim nogama. Na to nam je pre par meseci skrenuo pažnju jedan prijatelj. Mislila sam da mu je takva faza u razvoju ali sam sad pregledala slike od kad je bio beba pa do sad i te nepravilnosti mogu da primetim u svim fazama samo su nekad manje nekad više vidljive. Takođe sam videla i neke slike od mame njegove i izgleda mi da i ona prednje noge drži blago ka spolja. Šta mi je činiti? Čitala sam da je ishrana važna i trčanje po šljunku. Badu je već oko 5 meseci na prirodnoj ishrani. Šljunak nemam nigde u okolini ali se trudim da se kreće po zemlji, neravnim terenima, vodila sa ga i po njivama, ali to ne mogu svaki dan. Ima li neko neki savet? Da li to može da napravi i neke druge probleme? Badu sad ima 11 meseci.
Ovako to izgleda:

Ili nema popravke ako je tako od rođenja? Ili ja preterujem u svemu tome.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Odg: Meko došaplje i kravlji stav
« Odgovor #1 poslato: 04 Februar, 2013, 19:36:48 »
ono najbolje je ako sumnjas nesto vise da ga preventivno pregleda veterinar,eventualno ako treba i snimi
slika nikad nije toliko merodavna za neku ocenu,ali uopste sam stav svakog psa i nije toliko strasan,osim ako ne idete na izlozbe bitno je da on pri hodu ne krivi noge,

a kao sto kazes ako su geni,tj.i njegova majka ima iste probleme,ne mozes nesto mnogo da ucinis

sto se tice ishrane bitan je taj neki odnos fosfora i kalcijuma za pravilan razvoj kostiju,postoje mnogi dodaci ishrani kod mladjih pasa u fazi razvoja,ali to opet ce ti najbolje reci vet,i u svakom slucaju setnje po pesku i tvrdom terenu se uvek preporucuju sm wink

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 04 Februar, 2013, 19:54:13 »
Ja sam ubeđena da beton i sl. treba izbegavati, ako to misliš sa ovim ''tvrd teren''. Oranice su zakon, kao i travnate površine, pesak i sl (ne znam u kom ste kraju i šta vam je blizu).Meni na slici Badu deluje, moram priznati, skroz normalno što se tiče došaplja. Što reče Kan najbolje je konsultovati se sa veterinarom, čak šta više dobro je i popričati sa odgajivačima, oni kod ovih stvari umeju da budu i iskusniji.
Što se tiče dodataka ishrani, pritom mislim na veštačke dodatke, to je sve mač sa dve oštrice, i može naneti više štete nego dobra ponekad.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 04 Februar, 2013, 20:59:11 »
koliko ja znam, meko dosaplje moze biti jedno a kravlji stav drugo  :zb:
da li on UVEK iskrivi noge i da li hoda ravno?
to pitam jer i moj wili cesto, kad "opusteno" stoji ili sedi iskrivi jednu sapu na van, dok mu je druga ravna, ili obe stavi ko balerina  :itwasntme:
menja sapu koju izbacuje, a hod mu je ravan, stav takodje i cvrsta su mu dosaplja. ovo govorim za prednje noge, zadnje su uvek ok.

moram da priznam da se, kad je kuci, redovno dok sedi na podu (plocice i parket) tacno zadrzava jer mu prednje sape klize o podlogu... znam, svako ce reci da psu podloga ne sme da je klizava al nemamo drugog izbora iz nekih razloga koji nisu ni bitni.
sto se tice setnje po neravnom terenu, nama je50% setnji upravo po sljunku ali nije uticalo (niti moze kad ima klizave podove kuci), ali mi se cini da neravan teren najbolje utice na to da se same sape ne razlivaju (macja sapa) nego na dosaplje.

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 04 Februar, 2013, 21:27:51 »
Ja sam ubeđena da beton i sl. treba izbegavati, ako to misliš sa ovim ''tvrd teren''. Oranice su zakon, kao i travnate površine,

lapsus   sm redface da mislio sam "pesak i meksi tereni"

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #5 poslato: 04 Februar, 2013, 21:44:26 »
Pipika tvoj pas nema meko dosaplje a za kravlji stav pokusaj da ga slikas od pozadi. Meko dosaplje i kravlji stav su genetski problemi i ne mogu se leciti. Kris ispravno razmislja kada je u pitanju podloga po kojoj se krece pas. Mi samo mozemo losije da napravimo ako nam pas ima predispoziciju za meko stopalo a mi ga jos drzimo na betonu ili parketu. Drzanje sapa ka spolja nije meko stopalo vec problem kod lakta i grudi tj uskog grudnog kosa.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 04 Februar, 2013, 21:52:19 »
ne mora biti problem ni u laktu ni sirini grudi...ako je samo drzanje sape sastrane u pitanju. napisala sam da ovaj moj cesto stane tako a nema nikakve druge nepravilnosti.
u principu, ako ravno drzi noge u stavu i sto je jos bitnije, ako ravno koraca, ne trebas se brinuti posebno

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #7 poslato: 04 Februar, 2013, 21:56:46 »
Drzanje u stranu != povremeni okret u stranu (kao sto je kod tebe slucaj AA)
Moj pas ima problem sa drzanjem (znaci konstatnim) u stranu a razlog toga je lose naleganje lakta na grudi koje su uske

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 04 Februar, 2013, 22:00:17 »
pa zato sam je pitala da li stalno tako drzi ili povremeno. ovaj moj nekad stane ko strela, a nekad mu jedna sapa gleda na jug a druga na zapad  :itwasntme:
samo meko dosaplje je koliko ja znam, spusteno dosaplje

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #9 poslato: 04 Februar, 2013, 22:00:57 »
Mislim da jedna priča o prednjim, a jedna o zadnjim nogama.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #10 poslato: 04 Februar, 2013, 22:01:53 »

ja o prednjim  :D

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #11 poslato: 04 Februar, 2013, 22:07:00 »
Meko dosaplje je na prednjim nogama a kravlji stav na zadnjim. Meko dosaplje nije izvrtanje sape u stranu vec koliko je sapa spustena. Totalno drugi problem je ako pas stalno drzi noge kao Carli Caplin (mislim na prednje noge)

Van mreže Marso

• Full Member

« Odgovor #12 poslato: 04 Februar, 2013, 22:55:08 »
pozdrav Pipika  sm wink
prvo imas jako lepog psa za kojeg se odmah vidi da je dosta mlad,kako po samo izrazu tako i po njegovoj anatomiji koja ce da se  jos menja (da ne zalazim sad u druge detalje)
sto se tice tvog problema,tvoj pas ima nesto meksa dosaplja na prednjim nogama (toliko se vidi sa slike). Meka dosaplja su obicno posledica (ako nema nekih genetskih predizpozicija) posledica viska kilograma,mozda ne sad u ovom trenutku ali u ranijem periodu svog zivota mozda je bio malo "tezi" za svoju dob sto se uvek odrazi na dosaplja koja popuste...neki specijalni savet osim da pre svega obavezno obratis paznju na njegovu masu u narednom periodu ti ne mogu dati,ako za neki kraci period uz zdravu ishranu i umeren dodatak kalcijuma ne pomogne,posavejtuj se sa nekim iskusnijim veterinarom  sm wink
Slicna stvar vazi i za zadnje stavove koji su ako se moze tako reci najbitnija regija svakog psa,zadnji "motor" je pokretac u svakom smislu i ako je pas tu "tanak" to ce se odraziti i na citav zadnji lokomotorni sistem,pas nece moci pravilno da se krece,"veslace" zadnjim nogama,zabacivace,ravanisace...
Ako nisi primetila da pas ima nekih zdravstvrnih problema,da oseca neku slabost u jednoj od nogu (stedi je) sto bi navelo da bi mu trebala snimis kukove ,zadnje noge i stavovi jacaju,postaju snaznije a s tim i ispravljaju se sa obicnom setnjom odnosno cestim kretanjem psa VAN BOKSA na otvorenom prostoru. Ovo van boksa naglasavam jer sam imao slicnih problema kao i ti iz prostog razloga sto su stenci obozavaju da se propinju u boksu na zadnje noge i tako bleje u nedogled,evo primera,pogledaj kako stoji,kao paja patak...

konstantno skakanje i propinjanje obavezno kao posledicu ostavlja probleme sa zadnjim stavovima,jos ako pas ima i malih problema sa kilazom,posledice su neminovne. Resenje za tako nesto bi bilo,mozda se neko nekad pitao zasto pojedini veliki odgajivaci stavljaju uspravne resetke na boksovima,primer

upravo zbog ovog problema,jer pas ne moze da se propinje,noge mu propadaju ka napred  sm wink

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #13 poslato: 05 Februar, 2013, 11:33:47 »
ono što ja znam jeste da se psima sa mekim došapljem ne preporučuje trčanje i skakanje dok se problem ne reši. a šta još ide uz to, treba videti sa vetom.
ali sam sigurna da postoji način da se to donekle reši, samo je pitanje u kojem uzrastu

Van mreže pipika

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 05 Februar, 2013, 15:52:08 »
Hvala svima na odgovorima!
Od sinoc pomno posmatram kretanje i nisam uocila neku nepravilnost dok hoda, dakle ne krivi noge kad hoda, izgleda mi normalno, ne stedi nijednu nogu, niti je to do sad bio slucaj posto stalno zagledam kako hoda. Jedino smesno trci dok se igra sa drugim kucicima, onako steneci klepmavo ali to pripisujem njegovom dobu, kad trci po lopticu onda trci normalno pravo.
Sve u svemu kretanje mi deluje normalno samo je stajanje bangavo, nekad iskrivi noge malo nekad ni malo, nekad malo vise.
I ne samo da drzi noge spolja nego mi se cini i da ima spusteno dosaplje. Probala sam  da ga slikam od nazad da vidite zadnje noge al je ispalo da stoji skoro skroz pravo, tako da cu postaviti slike kad budem uspela da uhvatim taj stav.
I da imamo parket koji smo prekrivali kad je bio manji i puno stepenica koje mora da predje. Dok je bio nosljiv nosili smo ga al to vec neko vreme nije moguce.
Sto se tice njegove tezine, gledajuci slike cini mi se da nije bio nesto pretezak. Od pocetka pazim da se ne ugoji, pa kad primetim da je nesto popunjeniji smanjim mu hranu.  A mozda je u nekom periodu i bio, sad vise nemam pojma.
Redovno mu dajem kosti, jogurt, do 6 meseca dobijao je tablete kalcijuma pa sam prestala sa tim kad smo presli skroz na prirodnu.
Trudicu se da izbegavam beton, icicemo na plivanje cesto cim malo otopli.
Zadnja varijanta mi je da mu dajem vestacke preparate al videcemo.
U svakom slucaju oticicemo kod veterinara ovih dana pa cemo videti sta ce on reci.
Hvala na savetima jos jednom!