Autor Tema: Sa koliko meseci kuja treba da ima prvo parenje  (Pročitano 16091 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sara i Loco

• Sr. Member

Odg: Sa koliko meseci kuja treba da ima prvo parenje
« Odgovor #30 poslato: 25 Novembar, 2012, 14:32:31 »
koji je na kraju zakljucak?
da li je idealno da prvo leglo bude izmedju 2. i 3. godine  ili to i nema neke velike veze, vazno da nije pre 2 i posle 7 npr ???

Sara nije imala tiho teranje, ne bi nam promaklo.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #31 poslato: 25 Novembar, 2012, 19:58:35 »
Filth, zanima me zasto smatrate da kuja nije spremna? Mozda zvuci grubo, a nekima i bezveze, ali nemojte posmatrati to onako kako Vi mislite da je najbolje za kuju jer eto Vama se tako cini i Vi imate neke svoje pretpostavke, vec gledajte njen odnos sa drugim psima i njeno opste ponasanje kao psa, ne kao Vaseg ljubimca. Ne znam jesam li sad uspela bas najbolje napisati ono sto sam htela reci, ali mislim da cete razumeti. Mnogo ljudi pruza uslove svojim psima onako kako oni misle da je to najbolje tj onako kako njima osgovara, a niko ne kaze da je za psa isto najbolje...

Vec sam izneo svoje razloge.
Na osnovu svog iskustva, i iskustva bliznjih mislim da kuja u tom periodu nije ni fizicki ni psihicki zrela da se koti. Narocito ne nemacki bokser, koji je karakteristican po kasnijem sazrevanju(i fizickom a i tek kako psihickom). Ne znam sta ste hteli reci ali poznajem svog psa, kao i pse na osnovu cijih iskustava pricam i siguran sam da za parenje nisu u tom periodu bili spremni. Reu smo parili sa 3,5 godine, i njeno tadasnje opste stanje je nebo i zemlja sa recimo Stellinim sadasnjim stanjem.

To je moje iskustvo, a plus na to teoretski sta je sve moguce da se desi nezrelom psu u periodu graviditeta i laktacije(razni hormonski disbalansi prvenstveno).

Opet, to sve nista na mora da znaci, ali to je karakteristicno za vecinu. Kao sto ima zena koje su bez problema rodile i podigle dete sa 16 godina, a ima i vecine koje u tom periodu za taj poduhvat nisu spremne.

U svakom slucaju kada bismo suprostavili sve lose sto moze da proizadje iz parenja kuja u tako ranom periodu, i sve dobro od tog cina(ovo o cemu ste pricali, promena ponasanja u coporu i slicno) mislim da bi bilo daleko vise rizicnih i potencijalno losih rezultata.

I ne moras da mi persiras  sm wink

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #32 poslato: 25 Novembar, 2012, 20:06:29 »
Oh, gospodine Filth! Vi me svakog dana sve više oduševljavate!  sm rile

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #33 poslato: 26 Novembar, 2012, 00:36:05 »
ja nikada nisam pustao kuju na parenje pre 3 godine

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #34 poslato: 26 Novembar, 2012, 00:38:05 »
 sm redface

nemoj sumadinka, uobrazicu se  sm lol1

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #35 poslato: 26 Novembar, 2012, 21:41:25 »
Filth, to sam zelela reci svojom recenicom, da je diskutabilno po cemu ti mislis da je kuja nezrela. Ja savetujem da jednom probas da uparis na trece i da ces videti da je veoma, veoma zrela. Ne zelim zvucati nabedjeno, niti napadno, postujem poznavanje rase ja se bokserima iskreno ne bavim, zato ne bih da insistiram na nekom svom znanju, jer mozda zaista i gresim, ali sigurna sam, ne teoretski, prakticno da svako produzavanje vremena parenja povecava rizik od pomenutih poremecaja. Ja iskreno svoje pse ne bih nikada izlagala riziku da dobiju hormonski disbalans, lazno teranje i lazni graviditet koji se jako tesko ispravljaju, da ne pominjem rizik i nuspojave koje prate injekcione terapije hormonima. Zaista ne mozete ocekivati od nje i da postane prava ozbiljna kuja kada se potpuno novi mehanizam koji pokrece i drugaciju svest javlja tek sa uspostavljanjem graviditeta.
Htedoh reci samo da neke stvari pricam zaista iz iskustva, da ne pomisle ovde neki da pricam gluposti... Imam prijateljicu koja drzi nemacke ovcare, drugu koja se bavi odgojem cane corso, ja sama radim sa akitama, ranije sa kokerima, a moj otac sa nemackim kratkodlakim pticarima. I pored svega toga imam i dva mesanca u dvoristu :D Od svih pomenutih rasa sve kuje su parene u trecem teranju i sve kuje su bile jako dobre majke.

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #36 poslato: 29 Novembar, 2012, 11:22:57 »
Mozemo da diskutujemo o tome da li je dozvoljeno ili ne, kao i zdravo, dobro, rizicno ili ne pariti kuju na trece teranje, ali raspravljati o tome da li je bolje pariti psa na trece ili na cetvrto, peto ili sesto teranje...za to mislim da stvarno nema potrebe.  sm wink To je pitanje koje se resava zdravorazumski.

Hvala na savetu, ali bih mogao da se zakunem da skoro nisi videla zenku boksera od godinu i po dana, cim tvrdis ovako nesto.  :D U svakom slucaju, postujem tvoj stav  sm prst gore

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #37 poslato: 29 Novembar, 2012, 14:09:37 »
Ni ja nisam videla ženku boxera od godinu i po dana!  :itwasntme:
Ako znaš neku,dovedi je kod mene!  sm rile

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #38 poslato: 29 Novembar, 2012, 14:29:41 »
Sto bi deki reko "ako ce stavis kafu"?  sm lol1

Mada ima skoro 2 godine, ali je na nivou sestomesecnog steneta  sm zelenko

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #39 poslato: 29 Novembar, 2012, 14:47:49 »
Mada ima skoro 2 godine, ali je na nivou sestomesecnog steneta  sm zelenko

Shto mi to lichi na nekoga  :rofl:

Elem, Kali je prvo teranje dobila sa 10 meseci i psi (muzijaci) je nisu konstatovali chak ni u najzeshcim danima. Drugo teranje sa 17 meseci opet ista pricha. Secam se kako se na livadi igrala sa svojom drugaricom, takodje ovcarkom i naishao je muzijak (kojeg u kraju zovemo radar za zenke u teranju  sm zelenko ), htela sam da je sklonim da ne bi smetale ali nije reagovao na nju  :shake: njushkao je masto na kojem ona pishki ali je svaki put nakon toga ishao da njushka drugu zenkicu koja nije bila ni  blizu teranja  sm smesko1

Trece teranje, sa dve godine i prvo teranje u kojem se ona malo psihichki promenila  :itwasntme: i u kojem su je uopshte konstatovali muzijaci, lutalice, ali tek u onim, najplodnijim danima.

Trenutno ima 2,5god i moram priznati da se josh ponasha kao shtene.

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #40 poslato: 30 Novembar, 2012, 11:15:39 »
Filth govorimo o kuji koja je stara skoro dve godine, ne godinu ipo dana. Ok, svako ima pravo na svoj nacin razmisljanja i da radi onako kako smatra da je najbolje za svog psa. Ja sam napisala ono kako ja radim i kako savetujem drugima da rade, svakako u korist zdravlja pasa. Dig.iTallEVIL to kako ce muzjak u momentu teranja reagovati na kuju zavisi i od perioda estrusa i hormonskog statusa kuje. Kako ste znali koji dani su Vasoj kuji najplodniji ako niste radili test progesterona? Npr. mojoj kuji su najplodniji 17. i 18. dan teranja. ne 11. ili 13. dok nekim kujama i 8.-9. dan moze biti dan za parenje. Naravno sve je to individualno i verujem kada kazete da je kuja posle treceg teranja promenila psihu, sto je direktan znak da je spremna za potomstvo. Mojim psima se to desava nakon drugog teranja. Inace pas je u pubertetu za one koji ne znaju u periodu od 7 do 11 meseci, a psihicki teoretski potpuno sazreva u periodu od 12 do 18 meseci. Evo malo ste me pokrenuli da potrazim clanke i iscitam, pa pogledajte sta ovde pise. Filth, nasla sam nesto i za boxere :)

http://www.dogbreedinfo.com/breedingheat.htm

http://voices.yahoo.com/the-ultimate-guide-first-time-dog-breeding-241124.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Canine_reproduction

http://www.shakatanboxers.com/breeding%20your%20boxer%20bitch.html

http://boxerlandireland.com/boxer-breeding_27.html

Evo slike moje kuje koja je uparena na trece teranje, pre i posle, kako bi se videla razlika u fizickom izgledu. Ova zenka je inace sto se tice visine za akite nesto niza, na donjoj granici, ali prilican teskas u svojoj kategoriji :)

Pre stenjenja te godine

Sa stencima, devet malisana, da napomenem da je imala mleka na litre i dojila stence i nakon dva meseca starosti.

Nakon stenjenja

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #41 poslato: 30 Novembar, 2012, 15:13:54 »
Nemam ja nishta protiv uparivanja nekih kuja u drugoj godini... samo ja to sa svojom ne bih radila   :shake: al' da analiziram linkove...

Prvi link koji ste naveli (chitala sam ga i ranije), zanimljiv citat:

Citat
Most breeders breed their dams on the third heat or after one and a half or two years of age when proper genetic testing is complete and the vet gives approval that dam is an adult and ready.

Meni ovo lichi na ogradjivanje, upravo zbog toga shto nije svaka jedinka ista.

Drugi link, ovo je referenca? To znachi da svaka majka moze da da savet kada da uparimo kuju?
Citat
http://goo.gl/xdCmY

Treci link (Wiki)
Citat
http://In domestic canines, sexual maturity (puberty) occurs between the ages of 6 to 12 months for both males and females, although this can be delayed until up to two years of age for some large breeds. Pregnancy is possible as soon as the first estrus cycle, but breeding is not recommended prior to the second cycle.[citation needed]

Za drugi podvucheni deo vidim da je potreban citat, to u prevodu znachi da sam i ja mogla da napishem taj deo teksta.

Za chetvrti i peti link ne vidim nikakve reference.

Shto se ovcara (Nemachkih Ovcara) tiche, fizichki su oko druge godine zreli ali psihichki tek oko trece shto se prilichno razlikuje od Vashih navedenih 12-18 meseci. Naravno, zavisi od jedinke i rase, ali za ovcare je neki okvir 2-3god.

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #42 poslato: 30 Novembar, 2012, 15:53:39 »
Naravno da svaka jedinka nije ista, sto sam i ja dole navela. Da prevedemo, prvi citat koji ste naveli kaze nakon godinu ipo dana ili sa dve godine starosti nakon uradjenih odgovarajucih genetskih testova ( odnosi se na nasledne bolesti) i veterinar da odobrenje da je kuja spremna. Kako sam ranije navela vecina veterinara ce vam reci da je kuja i na drugo teranje spremna za parenje, ili da se moze pariti na svako teranje, sto po meni nije odobravajuce. Ok, nisam znala da reference ne prihvatate, sorry  :cry:. Treci link je sa wikipedije, ostala dva, cetvrti i peti od uzgaivaca boxera, gde na petom sajtu koliko se secam je zena cak i navela da se mnoge kuje pare sa dve godine starosti, ali eto da ona licno to ne preferira. Ja svakako prihvatam tudje misljenje, ali i stojim iza svojih tvrdnji. Postovala sam slike i iscitala jos neke linkove gde sam na svakom nasla da je parenje na trece teranje potpuno odobreno i prolazi bez bilo kakvih posledica. Ja bih sada volela da Vi pronadjete neke linkove kojima cete opovrgnuti moje tvrdnje. Za psihicko sazrevanje psa od 12. do 18. meseci ako ste pazljivo citali napisala sam da je to teoretski, ali ne i da vazi za svakog psa u praksi. :)  :th:

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #43 poslato: 30 Novembar, 2012, 20:29:43 »
Evo citat i sa cetvrtog linka

Citat
I personally never breed from a female unless they are over 2years of age

A evo i sa petog

Citat
It is unwise to breed from your Boxer bitch at too early an age, so ideally she should be at least over eighteen months old

Svako napomene nesto kao ovi gore, bas zato sto je poznato da je bokser pas koji jako sporo sazreva, i pas koji do svoje trece godine nije potpuno zreo. To je opste poznata cinjenica, i ko god je imao kontakta sa njima zna za to, i zna zasto je to tako. Ovi koji su izjavili gore citirane recenice cisto sumnjam da misle na 3. teranje, jer ako neko kaze najmanje preko 2 godine, verujem da ne misli bas na jednog od 20 pasa koji trece teranje ima sa 2,5 godine. Vec misli na to da ih treba pariti najmanje posle treceg teranja.

Sad ako te neko savetuje da pas ima najmanje preko 18 meseci, ili najmanje preko 2 godine...ja prvi necu da je uparim sa 18 meseci i 1 danom, iliti 2 godine i 1 danom. Uostalom i "over 18 months" i "at least over 18 months" za onoga ko zna da cita ne znaci bas isto.

Ti si ovde predstavila trece teranje i taj period od 1,5 do 2 godine kao idealan period za parenje zenke, a svi dokazi i linkovi koje si postavila kazuju da je to apsolutna donja granica. Ti kazes da je najbolje, a oni da je odobreno(i to vecina za tvoju gornju granicu). Eto, to se meni ne svidja  sm wink

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #44 poslato: 30 Novembar, 2012, 20:35:07 »
ajde ja malo da se uključim
ja mislim da kuje ne treba pariti pre 2. godine. ali da je idealno vreme između druge i treće. tada su psi, što bi rekli, u punoj snazi. i sad, iako mi poznajemo svoje pse i pratimo njihov razvoj, ne treba baš sve da doživljavamo kroz njih i kroz naš način gledanja na njih. za žene je idealno vreme za rađanje između 25. i 28. godine. ja mislim da sam tad bila nezrela za decu, kao i većina žena koje znam. ali biologija kaže drugačije