Autor Tema: Sa koliko meseci kuja treba da ima prvo parenje  (Pročitano 63126 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže KALA81

• Hero Member

Sa koliko meseci kuja treba da ima prvo parenje
« poslato: 14 Novembar, 2012, 14:40:50 »
Aman zaman! Godinu i 7 meseci i treće teranje? Pa šta je ona? Mašina za pravljenje novca? Baš ne volim kad čujem ovako nešto!  :blink:

edit: postovi su preuzeti iz teme o kuji koja je pojela nekoliko štenadi
http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=1366.0
da bude jasnije odakle potiče ovaj prvi post
admin/mod tim

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
Odg: Sa koliko meseci kuja treba da ima prvo parenje
« Odgovor #1 poslato: 14 Novembar, 2012, 15:05:50 »
Ne razumem sta si time htela da kazes  :D Sta ima veze sto je napario na trece teranje? I ja sam moju kuju naparila na trece, pa posle godinu dana opet. Sad je ceka sterilizacija jer je dovoljno dva legla u toku zivota  :D

Ne mora se za svaku kuju cekati da napuni 2 god. Dozvoljeno je pariti na trece teranje. Moja druga kuja puni 3 god za par dana i tek sad mislim da je spremna da postane majka. Jos nije radjala.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 14 Novembar, 2012, 15:12:03 »
mnogi pare kuje na trece teranje. ima neki razlog, ne znam tacno koji  sm redface
i kuja sa kojom se wili pario je prvi put uparena na 3 teranje, po preporuci sa vise strana

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 14 Novembar, 2012, 19:41:41 »
Ne dotiče me lično jer imam "muškića" ali posle jedne priče sa vetom kome verujem i koji mi je logično objasnio, ni malo nisam za paranje pre 22-24 meseca. Isto kao što nisam ni za prodaju štenaca pre navršenih 8 nedelja a prodaju se već sa 6.

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 14 Novembar, 2012, 20:11:27 »
Slazem se sa Kalom,meni ce Meri sad u trece teranje,ne mogu da zamislim da ona bude majka,jos je,prakticno,stene  sm redface sm smesko1  Verovatno je drugacije sa manjim rasama.

Van mreže stryker

• Hero Member

• jassy
« Odgovor #5 poslato: 14 Novembar, 2012, 22:17:34 »
ja sam moju Jassy tek sa 3 godine pustio prvi put da se pari stvarno ne bih za ovakve stvari mogao naci nikakvo opravdanje

Van mreže KALA81

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 14 Novembar, 2012, 22:18:58 »
Nisam razmišljala o onome što je PMP rekla- možda ima veze sa rasom  :th:

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 14 Novembar, 2012, 23:43:49 »
Koja god da je rasa, ja licno smatram da pas od godinu i po dana nije dovoljno zreo(ni psihicki, ni fizicki) da iznese leglo. Prosto takvo iskustvo imam, mozda neko ima zenke koje su u tom periodu dosta drugacije. Ja ne mogu da zamislim ni Stellu ni Reu da su parene u tom periodu, i ne shvatam ljude koji to rade. Jedini razlog koji vidim je da se "sto pre" dobiju stenci, jer niko ne moze da me ubedi da je pas sa 17, 18, 19 meseci zreliji(u bilo kom smislu) od onog sa 23, 24, 25 meseci.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #8 poslato: 15 Novembar, 2012, 00:12:51 »
bas cu se raspitati za tacan razlog uparivanja na 3 teranje, pa da napisem. i ja sam reagovala tako, pa su mi objasnili zasto. da ja imam kuju ne bih je parila tako rano. nije bilo pitanje novca i brze zarade, vec neki bioloski razlozi. sad...koliko su tacni i opravdani-ne znam

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #9 poslato: 15 Novembar, 2012, 13:25:38 »
Ne dotiče me lično jer imam "muškića" ali posle jedne priče sa vetom kome verujem i koji mi je logično objasnio, ni malo nisam za paranje pre 22-24 meseca. Isto kao što nisam ni za prodaju štenaca pre navršenih 8 nedelja a prodaju se već sa 6.

Ako cemo realno, stene ne treba prodati do njegove 13 nedelje. Najvise zbog socijalizacije, jer majka aktivno pocinje da se igra sa stencima od 7, 8 nedelje i do te 13 nedelje stenci su nauceni da ne grizu jako i da se brane.
Ako je stene vakcinisano sa 8 nedelja sto je jako cest slucaj, ono ne sme da ode iz odgajivacnice barem jos narednih 10 dana. U tom slucaju je bolje prodati stene od 6 nedelja nego od 8.

Da se odmah ogradim, ovo pisem zato sto ljudi smatraju da je ta granica 8 nedelja nesto sto je ispravno a uopste ne mora da bude tako. Stvar je u vakcinaciji a ne u starosti. I tvoje razmisljanje je pogresno  sm redface

Moji stenci koji su prodati u srbiji idu sa punih 9 nedelja iz odgajivacnice (ovo su stenci koji su kupljeni kao kucni ljubimci) Stenci prodati u Srbiji koji su kupljeni kao izlozbeni primerci odlaze sa 16 nedelja kad pocnu da menjaju zube( jos nisam prodala stene ovde koje je kupljeno kao izl pas)

Stenci u inostranstvo idu najranije sa 5 meseci. Ako lete za Ameriku ne idu pre nego sto navrse 6 mes. I sad imam tri devojcice od 7 mes, dve su prodate u TN, USA a jedna se jos prodaje.

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #10 poslato: 15 Novembar, 2012, 13:36:39 »
Koja god da je rasa, ja licno smatram da pas od godinu i po dana nije dovoljno zreo(ni psihicki, ni fizicki) da iznese leglo. Prosto takvo iskustvo imam, mozda neko ima zenke koje su u tom periodu dosta drugacije. Ja ne mogu da zamislim ni Stellu ni Reu da su parene u tom periodu, i ne shvatam ljude koji to rade. Jedini razlog koji vidim je da se "sto pre" dobiju stenci, jer niko ne moze da me ubedi da je pas sa 17, 18, 19 meseci zreliji(u bilo kom smislu) od onog sa 23, 24, 25 meseci.

1. Generalizovati stvari je jako lose. 2. sagledavas stvar iz jednog ugla, ni to mi se ne svidja  :D
3. Koliko ima veze sa pasminom ne znam i posto nisam dovoljno upucena u to ne zelim da komentarisem. Ali odgovorno tvrdim da je svaki pas prica za sebe.

Imam 3 kuje. Virginia parena prvi put na 3. teranje. Iskreno o kakvoj zaradi ti pricas ja pojma nemam jer znam da sam sa tim leglom u debelom minusu. To sto sam je naparila na 3. je najbolja odluka koju sam mogla da donesem za ovog psa konkretno. Ona je kod mene dosla sa punih 10 mes, od samog pocetka sam imala jako puno problema sa njom. Zivela je u odgajivacnici sa jos 50 pasa i kad je dosla kod mene nastao je haos. Vi morate da shvatite da nije isto jedan vlasnicki pas kao npr tvoja Stella ili Rea i moj pas koji zivi u coporu i gde uvek neko pokusava da se uzdigne. Psi u odgajivacnici mnogo brze sazrevaju nego vlasnicki.
Virginia je bila savrsena majka i prvi i drugi put. 3. teranje je imala sa 20.5mes, potpuno razvijena i psihicki i fizicki. Posto mi je u oba legla dala po jedno stene sa plavim okom, izbacujem je iz uzgoja. Imala sam u planu za par godina jos jednom da je naparim ali to otpada. I posle torzije koju je imala mala Brigitte ne zelim vise da prolazim kroz to.

Moje druge dve kuje nisu bile spremne na 3. teranje. jedna nije bila fizicki zrela a druga psihicki. Zato ti i kazem sve zavisi od kuje do kuje.

Van mreže Murphypei

• Sr. Member

« Odgovor #11 poslato: 15 Novembar, 2012, 13:58:11 »
Konkretizovao bih na pasminu pa čak i samu jedinku, ne sazrevaju svi isto. Ono što mogu da kažem je da moja Kalla ima 2.5 godine i definitivno nije spremna za leglo, psihički nije sazrela, a bogami ni fizički. Posmatrajući čak i slike ženki u mojoj pasmini fizički se vidi koliko zrelije izgleda ženka od 2 godine nego ženka od 1 ili 1.5 godinu, a idealno izgledaju sa 3. Govorim o kasnostasnoj pasmini u koje spada i velika većina molosa.

Znam za "terapiju" parenjem ukoliko postoji neki hormonski poremećaj u organizmu, to se dešava i radi, posebno kod ženki koje od prvog teranja počinju skoro neprekidno da upadaju u teranje. Ljilja trenutno nije tu, ali slična stvar se desila sa Niom koja je ulazila svaki drugi mesec u teranje i opcije su bile parenje ili hormonska terapija gde je Ljilja odabrala parenje i sve je došlo na svoje.  U svim ostalim slučajevima prvi sam koji je protiv parenja pre navršene najmanje 2 godine (čak i kasnije) i to baš glasno zagovaram. Kod ovih naših se neke zdravstvene stvari primete tek kasnije. Inače sam protiv i da suviše mladi mužijaci pare, kod njih ne vidim ama baš nikakvu potrebu puštati ih prerano u uzgoj. Komotno mogu da čekaju tu drugu godinu, ali eno i kod nas na forumu kako napune godinu dana odmah se raspituju gde da nađu ženku.  :wonder:
Postoji maleni problem kod vlasnika pasa, vlasnici utuve u glavu neki jako čudan trip, steknem utisak da postoji takvo uzbuđenje i nestrpljenje kao da oni treba da se pare, a ne psi, pritom nemaju pojma u šta se upuštaju.
''Do not make the mistake of treating your dogs like humans or they will treat you like dogs.''

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #12 poslato: 15 Novembar, 2012, 15:40:31 »
Nemojmo zaboraviti da je ovo Srbija i da nas KSS pravilnik dozvoljava parenje kuje od 14mes. Takodje smatram da nije problem ako kuja ostane skotna na trece vec na drugo teranje. Nas mentalitet je takav da se to radi i cak svi odobravaju. iskreno ovaj forum je prvo mesto gde se ljudi slazu da je bolje pariti posle druge godine zivota. Ali teorija je jedno a praksa drugo.

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #13 poslato: 15 Novembar, 2012, 15:49:39 »
Parenje nakon druge godine života je meni sasvim logično. Da bi kuja bila dobra majka mora se prvenstveno fizički razviti do kraja, što kod nekih pasmina traje i debelo nakon druge godine, a kao drugo, mora i psihički biti zrela i stabilna kako bi se ne samo kvalitetno brinula o štencima u smislu prehrane i higijene nego i u smislu socijalizacije.

Uspoređivanje o 2, 3 ili kojem već tjeranju nema nikakve veze. Neka kuja je topla svako 9 mjeseci pa joj drugo tjeranje dođe sa 18, a 3 sa 27 mjeseci i ona je sposobna sa se upari na 3. tjeranje, a neka kuja ima tjeranje svako 6 mjeseci ili manje pa joj je drugo sa 12, a 3 sa 18 mjeseci i kako takvu kuju upariti na 2 ili 3 tjeranje?
Treba gledati psa kao pasminu (psihičko i fizičko sazrijevanje) zbog nekih općih parametara, a onda i kao konkretnu jedinku.

Ovo bi se sve moglo usporediti i s ženama. Neke žene su fizički i pshički spremne za majčinstvo sa 18,19,20 godina, a neke tek sa 30 i više, ali je sigurno da niti jedna nije spremna sa 14 ili 16 godina.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 15 Novembar, 2012, 15:59:31 »
1. Generalizovati stvari je jako lose. 2. sagledavas stvar iz jednog ugla, ni to mi se ne svidja  :D
3. Koliko ima veze sa pasminom ne znam i posto nisam dovoljno upucena u to ne zelim da komentarisem. Ali odgovorno tvrdim da je svaki pas prica za sebe.

Ja kao jedan vlasnik, najvise mogu iz jednog ugla da gledam. A ovo pod 3 bas potvrdjuje da zato sto ne znamo da li ima veze sa pasminom, i zato sto je svaki pas prica za tebe, moramo generalizovati stvari. Kad ne bih pricao generalno, morao bih o svakoj zenki pojedinacno(kao prici za sebe).

Opet kazem, protiv toga sam. Ako je slucaj da mislite da je zenka u tom periodu fizicki i psihicki spremna, sto da ne. Ali cinjenica je da velika vecina za to nije spremna, pa mislim da bi ta cinjenica i trebala da formira stav. Moje 2 kuje ni priblizno nisu bile, jednu sam pario sa pune 3 godine, a drugu planiram u isto ili slicno doba. Za parenje u trecem teranju osim eto te "hormonske terapije" ili poboljsanja ponasanja u coporu ne vidim. Naravno, postoji potreba da se stenci sto pre dobiju, ali bih ja tako nesto uvek odlozio za jos 6 meseci, zarad smanjenja mnogih rizika. Uglavnom, razumem vas stav  sm prst gore

Postoji maleni problem kod vlasnika pasa, vlasnici utuve u glavu neki jako čudan trip, steknem utisak da postoji takvo uzbuđenje i nestrpljenje kao da oni treba da se pare, a ne psi, pritom nemaju pojma u šta se upuštaju.

:rofl: :rofl: :rofl:
ovo je jako lepo receno  sm lol1