Autor Tema: Buve, krpelji i ostala gamad  (Pročitano 76106 puta)

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže LekasHill

• Old Member

Odg: Buve, krpelji i ostala gamad
« Odgovor #435 poslato: 03 Maj, 2013, 08:34:19 »
Чеда ће за 10 дана имати 4 месеца. Ставили смо му Адвантикс ампулу али има бува и данас смо скинули 6 крпеља...
Да ли да му ставимо Фронлајн комбо и неку огрлицу? И шта препоручујете?
:cry:
Nemoj ga previše "trovati" preparatima, već ima jedan. Ja iskreno ne bih ništa stavljao dok Advantix ne "ispari" (4 nedelje od stavljanja). Nakon toga probaj nešto drugo jer su te "krvopije" kod tebe očigledno imune na Advantix, pogledaj na predhodnim stranama teme. U međuvremenu, ja bih psa okupao nekim od blažih šampona protiv buva i krpelja (da pobije postojeće) i isprskao dvorište i prostorije gde pas boravi a gde su se "dušmani" eventualno zadržali, ili bih mu stavio neku od biljnih ogrlica (manje su efikasne, ali nema hemije u njima).

Van mreže PericaIzVica

• Sr. Member

« Odgovor #436 poslato: 03 Maj, 2013, 16:36:07 »
Хвала  sm prst gore

Van mreže GreenWorld

• Newbie
  • *

« Odgovor #437 poslato: 08 Maj, 2013, 15:12:55 »
Upravo sam skinuo jednog giganta sa Regija,bio mu je u uvetu skroz,ogroman krpelj,da li postoji opasnost od neke zaraze ili nesto,verujem da je bio minimum 2 dana na njemu

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #438 poslato: 08 Maj, 2013, 15:39:24 »
Postoji jedino ukoliko je krpelj bio zaražen (piroplazmoza - krpeljska groznica) ali ne mora da znači da jeste. Jedino što sada možeš da uradiš je da pratiš narednih (mislim da je) 7 dana i na eventualnu pojavu simptoma (daj Bože da ih ne bude) što pre odvedeš kod veterinara na terapiju. Simptomi su povišena temperatura, opšta slabost i apatičnost psa, gubitak apetita, urin je tamne boje (krv u urinu), desni su jako blede (skoro bele), povraćanje... Takođe, ranu koja je ostala iza krpelja možeš da povremeno očistiš hidrogenom.
Kao što rekoh, nadam se i držim  :fige: da krpelj nije bio zaražen, ali budi na oprezu. Temu o piroplazmozi imaš ovde:
http://www.prirodapasa.com/index.php?topic=1367.0

Van mreže GreenWorld

• Newbie
  • *

« Odgovor #439 poslato: 08 Maj, 2013, 19:32:06 »
Nadam se da nije,nije bio pun krvi i onako naduvan kao sto krpelji umeju da budu,ali je bio najveci kojeg sam mu izvadio do sad.Hvala na odgovoru :)

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #440 poslato: 08 Maj, 2013, 20:34:10 »
Loli je jedan takav prošle godine bio na vratu, ali srećom nije bio zaražen, ali sam joj narednih nedelju dana gledao desni na svakih pola sata  :crazy:  :rofl:
Šalu na stranu, kako mi je vet objasnio, krpelj kada se zakači, ne počinje odmah da pije krv već nakon otprilike jednog dana. Reg je crn, tako da verujem da je baš problem primetiti bilo šta na njemu. U međuvremenu uzmi u veterinarskoj ili poljoprivrednoj apoteci Neostomosan (ampula je oko 200-300 dinara), rastvori (jedna ampula ide na litar vode) i poprskaj dvorište da pobiješ gadove. Dok je dvorište poprskano, skloni malenog u kuću (na par sati).

Van mreže Emne

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #441 poslato: 09 Maj, 2013, 04:41:33 »
Ja sam danas na jednom pramenu njegove dlake nasla hrpu crnih tackica. Meni lice na jajasca nekog parazita. Odsekla sam taj pramen i ocistila sa koze, ali sad se celu noc ceskam i tripujem da je moglo na mojim prstima da ostane neko jaje i da cu sad ja da se napunim nekom gamadi...a moglo je neko jaje i da spadne na pod, krevet... grrr, sve me svrbi...
Sta to moze da bude? Meni je nesto u glavi da buve legu tako jaja, ne znam za krpelje...

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #442 poslato: 09 Maj, 2013, 08:33:03 »
Verovatno buve. Dobro proveri celog psa. Evo ti mali test, ako naidjes na to crno slobodno malo poprskaj vodom, ako pocinje da crveni (zbog krvi u izmetu) sigurno su buve. Na tvom mestu ja bih psa tretirala necim a i prostor u kome je pas.

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #443 poslato: 09 Maj, 2013, 09:05:11 »
Mi smo stavili i frontline i ogrlicu  :( 

Ima li neko podatake o eventualnom uticaju ogrlica  na neuroloske poremecaje?
Ja se secam da mi je veterinar rekao jednom prilikom "skidajte joj to djubre" i prokomentarisao negativan uticaj na bubrege, vise od toga ne znam.

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #444 poslato: 09 Maj, 2013, 09:15:24 »
Nama vet nije rekao da ogrlica utice lose na bubrege... Ono sto nam je rekao je da ne kombinujemo ta dva jer je to prevelika kolicina hemije za psa. Moram da pohvalim ogrlicu koju sada nosi jer nije zakacila ni jednu buvu ni krpelja, a ovih dana kada nismo radili, smo bili na selu. Sestrina kuja je bas nabola par krpelja a bile su na istom mestu...

Van mreže GreenWorld

• Newbie
  • *

« Odgovor #445 poslato: 09 Maj, 2013, 09:26:47 »
Loli je jedan takav prošle godine bio na vratu, ali srećom nije bio zaražen, ali sam joj narednih nedelju dana gledao desni na svakih pola sata  :crazy:  :rofl:
Šalu na stranu, kako mi je vet objasnio, krpelj kada se zakači, ne počinje odmah da pije krv već nakon otprilike jednog dana. Reg je crn, tako da verujem da je baš problem primetiti bilo šta na njemu. U međuvremenu uzmi u veterinarskoj ili poljoprivrednoj apoteci Neostomosan (ampula je oko 200-300 dinara), rastvori (jedna ampula ide na litar vode) i poprskaj dvorište da pobiješ gadove. Dok je dvorište poprskano, skloni malenog u kuću (na par sati).
Ma da crn je pa je jako tesko pregledati ga,prskao sam dvoriste neocidolom,ili tako nesto,sad ne smem desetak dana nista da prskam,bar su mi tako rekli,a njega prasim neo piroxom :)

Van mreže BlackKan

• Old Member

« Odgovor #446 poslato: 09 Maj, 2013, 09:28:57 »
koliko je zdravo ne znam  :sweating:,ali da je delotvorno jeste u nasem slucaju,isprskao ga ektanonon pre 5 dana,
i to samo ovlas,koliko da se kaze da je prskan i od tada ni jedan nisam nasao,a forsirali smo dosta i veliku travu kao test   :D

Van mreže PericaIzVica

• Sr. Member

« Odgovor #447 poslato: 09 Maj, 2013, 10:22:02 »
Ставили смо Чеди Килтикс огрлицу, нема ниједну буву више   :dens:, крпеља смо нашли само једног али није могао да се закачи.

Сада се појавило на пар места као да га је нешто ујело и много се чеше   sm ljutko . На 5-6 места као тврди пликчићи црвене боје од уједа инсекта, на буткицама и на стомаку са стране. Пуно се чеше ту. Ветеринар нам је рекао да се понекад деси да буве полуде чим се стави огрлица па изједају пса док не поцркају. Поподне ћемо да одемо за сваки случај до ветеринара када буде дерматолог тамо па чисто да га погледа.

Јављамо шта је рекао.

Van mreže Berna

• Hero Member

• Berna Photography
« Odgovor #448 poslato: 09 Maj, 2013, 12:47:13 »
Pa ako krenemo sa pretpostavkom da ogrlica utice lose na bubrege onda moramo da se pomirimo s tim da i ampula utice lose na bubrege, tj da je jedno i drugo "djubre" i da se skine smesta sa psa! A onda s druge strane rizikujemo da nas pas oboli od srcanog crva, piroplazmoze, erlihije i ko zna cega, sto ostecuje jetru, srce, bubrege, pluca, srce i moze da se zavrsi fatalno. Sta je manje zlo?

Ono sto moze da se desi jeste da je pas preosetljiv na neku aktivnu supstancu u preparatu (bila to ogrlica ili ampula, svejedno je). U tom slucaju preparat se menja za preparat sa nekom drugom aktivnom supstancom.

Idemo ovako:

Preparat / aktivna supstanca

Scalibor / deltametrin
Kiltix / flumetrin, propoxur
Foresto / flumetrin, imidakloprid
Advantix / permetrin, imidakloprid
Frontline Spot On / fipronil
Frontline Combo / fipronil, (S)-methoprene
Advocate / imidakloprid, moksidektin

Znaci pas moze biti alergican na deltametrin, pa bi onda Scalibor trebalo izbegavati, ali kao zamena moze da ide Kiltix ili Foresto. Medjutim ako je pas alergican na imidakloprid, on ce biti alergican kako na ogrlicu Foresto, tako i na ampule Advantix i Advocate.

Mislim ako me razumete  sm zelenko

Van mreže larontije

• Hero Member

• Nemački ovčar
« Odgovor #449 poslato: 09 Maj, 2013, 12:59:29 »
Berna ti kao da si neki hemijski stručnjak  :clapping: