Autor Tema: PROBLEM! KUJA POJELA ŠTENE! HITNO!  (Pročitano 21539 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Filth

• Hero Member

PROBLEM! KUJA POJELA ŠTENE! HITNO!
« poslato: 13 Novembar, 2012, 16:52:09 »
Zove me pre 5 minuta drugarica ciji je decko upario zenku rota u prvom teranju(sa mislim 7 meseci)! Juce ili prekjuce se okotila, 7 stenadi od kojih je jedno jutros odbacila. Zenka ima oko 9 meseci, nije sigurna, sad ce da mi javi jos informacija. Momak je vratio stene koje je kuja izbacila iz kucice, na sta je ona pocela da ga jede. On je pokusao da ga odbrani, ali nije mogao to da gleda i otisao je. Kad se vratio bilo ih je 6, od sedmog ni traga.

Ne znam sta da kazem, ZAPALJEN SAM! Pisem ovo ne povezano, ne mogu ni da razmisljam normalno.

Sta raditi?

E sad mi je javljeno da je ipak trece teranje, i da zenka ima godinu i 7 meseci. Uglavnom i to je rano, ali je barem bolje od ovoga gore, nisam mogao da verujem. I veterinar je navodno znao za to parenje.

Uglavnom eto, pojela je jedno celo stene.

Pitao sam koliko su stari stenci i ako moze da izmeri jedno stene. Pitao sam i da li su primetili jos neko cudno ponasanje osim toga sto je pojela stene, kao i da li stenci stalno sisaju i da li kuja ima mleka.

Sta mislite? Da li je do hormonskog poremecaja(premlada zenka)? I sta raditi na dalje? Ne znam gde je veterinar, ko je taj idiot, ne znam sta rade sada, sve sto znam sam napisao, a na ova pitanja cekam odgovore(posto mi drugarica sve prenosi).

Meni je palo na pamet da se spasi zenka i nekom terapijom povrati, a da se zrtvuju stenci, ali to je u ovom slucaju gde su mi rekli da ima 7 meseci(za koji sam siguran da do kraja laktacije ne bi preziveli ni stenci ni kuja). Sad kad je ipak trece teranje, i nije toliko strasna situacija, pa mozda i mogu da se izvuku...

Nemaju pojma nista kako je treba hraniti, sta raditi sa stencima, jebem li ga...pao mi mrak na oci   

Van mreže Cubi

• Old Member

Odg: PROBLEM SA STENCIMA! HITNO!
« Odgovor #1 poslato: 13 Novembar, 2012, 16:52:42 »
nikad nisam imala kuju ali sam čitala o tome. dosta
kuja ume da udalji, pa čak i pojede štene ako nešto sa njim nije u redu. valjda prirodni poredak. ako je ok sa ostalim štencima, onda bi trebalo da sve bude u redu
neka posmatraju

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 13 Novembar, 2012, 16:53:37 »
meni je logicno da je odbacila ako nema dovoljno mleka, a to je moguce kad se kuja pari u tom periodu kada jos nije dovoljno zrela da bi podigla stence. A i sto kazes vrlo je moguce da stencima fali nesto, narocito uzimajuci u obzir ko ih je okotio.

Van mreže krisb

• Old Member

« Odgovor #3 poslato: 13 Novembar, 2012, 16:54:56 »
Ja sam na žalost čula i za situacije gde je ženka pojela svu štanad iz svoja dva legla, nadam se da to ovde neće biti slučaj  :lipssealed:

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #4 poslato: 13 Novembar, 2012, 16:55:34 »
nadam se da će se pojaviti neko ko ima slično iskustvo, ali prema onome što vidim na internetu, postoji mnogo razloga zašto se kuja tako ponaša....neki kažu da ume da odbaci štence ako ih ljudi diraju jer im poremete mirise
u svakom sluičaju ja bih nadgledala. ako ona i dalje bude pokazivala iste znake i ponašanje možda joj treba oduzeti štence
ovo ne bi bio prvi slučaj

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #5 poslato: 13 Novembar, 2012, 16:57:23 »
neke kuje super odgoje štence i ako ostanu skotne posle prvog teranja. neke, kao što Kris kaže, poedu celo leglo bez obzira na staros i zrelost. sigurno postoji razlog. oni treba da nadgledaju i reaguju ako treba. gde je veterinar?

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 13 Novembar, 2012, 16:58:17 »
Ali sta uciniti?

Nije ga ni u startu pojela, odbacila ga je iz kucice. Kad ga je vratio ona ga je pojela, sto opet znaci da u startu nije imala taj nagon, ali da je htela da ga se resi. Sad za to postoje mnogi razlozi, od onog prirodnog da ga je odbacila jer stenetu nesto fali(opet moguce je da jos nekome fali), pa da nije imala dovoljno mleka, da je osecala da njen organizam ne moze to da iznese, pa do toga da je doslo do nekog poremecaja(sto hormonskog sto sta ti ja znam kog) pa je time rezultiralo...

Sad mi je javljeno da su dan i po stari...i da je veterinar rekao da ima kuja dovoljno mleka, da mali sisaju i da napreduju dobro. Sad sve dosta bolje izgleda, na prvu loptu je stvarno bilo strasno...

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 13 Novembar, 2012, 17:17:32 »
Ako je neki odgajivac imao slicnu situaciju, ili neko zna odgajivaca koji se nalazio u ovakvoj situaciji bio bih zahvalan na pomoci.

Van mreže Marso

• Full Member

« Odgovor #8 poslato: 13 Novembar, 2012, 17:56:47 »
Nije strano da kuja iz nekog razloga pojede cak i citavo leglo ! Licno nisam ulazio u neku dublju problematiku toga jer nisam imao slicnih problema ali neki moji bliski prijatelji jesu. Resenje je nazalost bilo jako mucno a to je da se kuji stavi korpa na njusku i da se stenci prinose sa stalnom prismotrom...hvala bogu ti stenci su preziveli a kuja vise nije parena jer ocito ima neki psiho poremecaj  :wall: . Sto se tice ove situacije ako ne dira dalje stence nema razloga za brigu osim sto nebi bilo lose da se cesce obilaze a ako nedja boze opet u nekom trenutku nastavi resenje bi bilo ono koje sam vec naveo gore  sm wink . Jako je bitno da stenci prvih dana sisaju jer to ih stiti od mnogo cega,da ne duzim cini mi se da vec postoji tema o toj vaznosti.... :wonder:
srecno  sm redface

Van mreže Kaća

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 13 Novembar, 2012, 18:36:29 »
Evo šta sam našla:
http://www.pet-centar.rs/content/view/3277/70/

Ali tu piše zašto majka može da pojede mrtvo štene. E sad, meni dolazi u glavu da je možda to štene bilo mrtvo, ali taj momak to nije primetio. Mislim..možda

Nisu loša vremena, nego čovek.

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

« Odgovor #10 poslato: 13 Novembar, 2012, 18:43:34 »
Evo slučaja Atilinog uzgajivača (lagat ću koliko je točno bilo štenaca jer se uistinu ne sjećam):
Uzgajivačnica je cca 10min udaljena od njegove kuće.
Prije 10ak godina imao je kuju NJO koja je imala dva legla: savršeno je brinula o štencima, mlijeka više nego u priči, štenjenje prošlo bez problema. Ma ideal kuje-majke.

Kada je imala cca 7 godina odluči je on pariti i po 3. put. Ultrazvuk pokaže 5 štenaca.
Dođe njen termin, on ujutro u uzgajivačnicu, do nje u boks, a tamo 3 štenca. Ajde, zamisli se on, čeka čeka, čeka, nigdje ova dva šta fale, a ona se normalno ponaša. Pretpostvi on da je UZv pogriješio i da ih je bilo samo 3.
Dolazi on popodne do nje da je obiđe, kad tamo samo 2 štenca. Sad mu ništa nije jasno, dali halucinira ili šta, ali optimista po duši misli se kako je kuja najvjerojatnije tijelom zakrilila ovog jednog pa ga on ne vidi.
Obiđe on ostale pse u uzgajivačnici i za pred kraj opet kod nje, kad ona taman jede jedno štene. Brže bolje joj ga izvuče iz usta, uzme ovo zadnje živo štene i pravac u veterinara.
Veterinar je napravio obdukciju na uginulom štenetu - deformirani unutrašnji organi; štene bi samo uginulo kroz par dana najkasnije.
Ovo živo štene je isto pregledano i nikakav deformitet nije bio nađen kod njega.

Sutradan se vratio u uzgajivačnicu i teška srca ostavio štene kuji; obilazio ih je kao kobac i na kraju kuja se o štencu brinula savršeno kao i o štencima iz prethodnih legala.

Priroda čini svoje, rekao mi je - ona je odmah vidjela da nešto nije u redu sa njima, a nakon štenjenja i iscrpljena pojela ih je nagonski kao idealan izvor proteina (koliko god brutalno zvučalo nama).

P.S. ovaj slučaj mi je ispričao kao vlastitu pouku da više nikad prije ni poslije ne dozvoli kuji da ima i 3. leglo jer je smatrao da je 3 legla već previše za kuju a da da dobar genetski materijal.
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #11 poslato: 13 Novembar, 2012, 18:53:48 »
Mi smo imali macu koja se samo jednom omacila i tom prilikom je pojela celo leglo (6 mačića) odmah po okotu. Veterinar (u kojeg nemam baš poverenja) nam je rekao da je to uradila zbog toga što je osetila da su mačići ugroženi ili bolesni (mada mi nije jasno kako je moguće da svi mačići u leglu budu bolesni i to svi do jednog). E sad, pitanje je koliko je taj "veterinar" stvarno imao predstavu o tome šta je ispričao i da li uopšte može da se izvuče paralela sa okotom psa?

Van mreže BlackCat

• Newbie
  • *

« Odgovor #12 poslato: 13 Novembar, 2012, 19:50:59 »
Pozdrav drustvo,
vrlo zanimljiva tema na forumu :) Evo onoga sto ja znam kako iz prakse tako i iz literature nesto pokupljenih stvari, kao sto ste napisali kuja ume da pojede stene ako sa njim nesto nije uredu. Kada se steni, prilikom radjanja mrtvog steneta kuja instiktivno njega sklanja tako sto ga pojede kako bi zamaskirala trag gde se okotila. Ukoliko je stene zivo, cesto ima neke malformacije pa ga zbog toga pojede. Kod mnogih drugih vrsta zivotinja kao i kod pasa se desava da majka pojede celo leglo. U tom slucaju zenka je cesto vrlo losa majka, pa se pri tome ne treba vise pustati u priplod jer vrlo cesto ume ponoviti slucaj. Kao sto rekoste, neke kuje su jako dobre majke, od takvih kuja treba gledati da se ostavi zensko stene jer cesto umeju biti iste. Takodje ni to ne mora uvek biti, jer sve zavisi od temperamenta, tako je moje iskustvo da su kuje sa blagim temperamentom cesto jako dobre majke.

Ja sam imala slucaj pre par dana da je kuja uginula na carskom rezu, okotila je 15 stenaca od kojih su cetiri vlasnici uzeli. Zvali su me kako bih pomogla i kao najbolju mogucnost prezivljavanja odabrala sam jednu nemacku ovcarku prijateljice koja je 5 dana pre toga izgubila tek rodjene stence. Sva cetiri steneta smo podmetnuli pod nju (stenci su mesanci kavkasca i nemacke doge) i dohranjivali dok joj nisu 3 dana kasnije naterali mleko koje je skoro izgubila. E sad prilikom podmetanja stenaca, kuja je bila vrlo nervozna, tako da sam dezurala pored nje i utrljavala stence u njenu dlaku narednih 15 minuta. Kada sam uvidela da ih je prihvatila izasla sam i stajala pored boxa narednih pola sata nakon cega je jedno stene ugrizla. Zasto bas njega nije mi bilo jasno, ali sam kasnije primetila da je to stene na zadnjoj levoj sapi imalo sest prstiju, tj jedan prst viska. Da li je jos u necemu imalo malformacije- ne znam. 

Toliko od mene, ako jos neko ima slicna iskustva volela bih da napise... 

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #13 poslato: 13 Novembar, 2012, 20:22:24 »
Mlade kuje koje se štene po prvi put, uvek su zbunjene i uplašene. Ako su psihički nezrele, a sve kuje velikih i kasnostasnih rasa su takve do dobre treće godine, kod mladih majki se mogu javiti i ozbiljni stečeni problemi u ponašanju, koji se čak mogu ponavljati pri kasnijim štenjenjima. Postoji nekoliko razloga zašto kuje ubijaju i/ili jedu svoju štenad, prvi sam već pomenula, drugi je neki ozbiljniji problem u ponašanju i odsustvo materinskog nagona, tu su i već pomenuti defekti štenadi, a jedan od najčešćih razloga (barem kod pastirskih pasa) je neadekvatno držanje ili ishrana kuje tokom skotnosti. Kuja ako nema dovoljno za sebe, sigurno neće imati za štenad, još ako je u bezizlaznoj situaciji - na lancu, u boksu, bez zaklona - to će učiniti odmah po rođenju štenadi.

Za rot(kv)icu iz prvog posta bih rekla da je mlada i neiskusna, ali ako se za ova dva dana lepo brine o štencima, nežna je, pažljiva i ne odvaja se od njih, ne bi trebalo da bude razloga za brigu. Ukoliko se ne ponaša normalno, a jako je bitno da štenad prežive (ružno zvuči, ali mnogi ljudi se pozivaju na 'sasvim prirodno' varijantu..) kuju bi trebalo držati u kući pod konstantim nadzorom dok se ne pokaže da nije pretnja po štenad. Ako je kuja loša majka ili je samo labilna, to je već neka druga priča i o tome ćemo ako bude neophodno.

Inače, imam iskustvo sa takvim problemima, štenila sam kuju koja je želela da pridavi svoju štenad kako sam ih ja vadila iz nje. To je bila posledica mladosti i neiskustva, promene vlasnika i jakog nagona za 'lovom'. Sve dok ne bi videla štenad (na zvuk nije reagovala), sve bi bilo u redu, pa tako i sisanje. Kod četvtog po redu sraratelja se otenila još jednom i bila je dobra majka, sve dok je neko bio uz nju...kako je prvi put ostavljena sama, tako je ubila prvo štene.

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #14 poslato: 13 Novembar, 2012, 23:58:45 »
Srecom sa ovim problemom se jos nisam srela i nadam se da ce tako i ostati.
Atila tvoj post je zlata vredan i ja smatram da je to glavni razlog zasto kuje jedu svoje stence. Misljenje, da kuja pojede stene zato sto nema dovoljno mleka po meni nije logicno.

Kaca ja bih ovom decku sa linka koji si stavila, oduzela i zauvek zabranila drzanje pasa  sm prst dole

A za ovu kuju, ako se brine o ostalima verujem da ce biti sve ok. Ali ja stence ne bih ispustala iz vida.