Autor Tema: Kako naučiti psa da aportira?  (Pročitano 4653 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BlackKan

• Old Member

Kako naučiti psa da aportira?
« poslato: 20 Septembar, 2012, 14:05:14 »
Aportiranje je jedna od najboljih igara za vaseg psa.Osim toga to je jedna od najslozenijih,ali u isto vreme i vrlo korisna vezba,koju mozete zajedno da naucite vi i vas pas.
Koristeci raznovrsne tehnike treba da naucimo psa da otrci po baceni predmet,nadje ga i donese nazad do vas.
Ako ste primetili da pas sam uzima neke stvari u usta i trci s njima,imate velike sanse da ga naucite da aportira bez
vecih problema.Na vama je samo da ga naucite da to radi na vasu komandu.
Psi vole da nose stvari u ustima – to je njihovo prirodno ponasanje.Mnogi psi cak vole aportiranje vise od poslastica koje im dajemo.
Samu vezbu mozemo izvoditi na suvom terenu ili u vodi.Pri aportiranju u vodi treba voditi racuna i o tome da je pas naviknut na vodu,voli da pliva kao i od jacine struje ako je reka u pitanju

Budite spremni da je ovo dugotrajni proces koji moze traje nekoliko meseci i do godinu dana.
Nemojte siliti psa i vezbajte postepeno,da cela ta vezba psu vise lici na zabavu,nego na ozbiljnu radnju.

I za pocetak evo jedan od nasih amaterskih snimaka,kako to moze recimo da izgleda  sm smesko1

Kakva su vasa iskustva s vasim psom u ovoj vrsti vezbe?

Van mreže Atila

• Hero Member
  • Atila The Silent Killer

Odg: Kako naučiti psa da aportira?
« Odgovor #1 poslato: 20 Septembar, 2012, 16:10:08 »
Super je video. Kan je pod odličnom kontrolom  sm prst gore

O Atili i aportiranju nećemo uopće pričati :rofl:  - taj sve nosi!

Inače, baš sam nedavno bila u prepisci sa jednim novopečenim vlasnikom odraslog belgijanera.
On je imao problem sa svojom kujom što je ova htjela otići po lopticu ali nikako je vratiti.
Preporučila sam mu da je stavi na dugi konop, baci lopticu i kaže zapovijed 'dođi', kad ova dođe, ako ne pušta, trampi se s njom za lopticu tako da joj da keksić i onda odmah ponovo kao nagradu baci balun.
Ono što sam htjela od njega je da joj pokaže da je loptica nagrada za izvršenu radnju, a to je u ovom slučaju 'aport'.

Konop je u početku služio tome da joj ograniči 'bježanje' oko njega kad ona ne bi htjela donjeti/doći nego bi skakutala na metar od njega.

Njemu je trebalo cca 2tjedna da ova bez problema skuži cijeli proces i počne donositi lopticu  :nod:
“Dogs do speak, but only to those who know how to listen.”
― Orhan Pamuk

Van mreže Dig.iTallEVIL

• Old Member

« Odgovor #2 poslato: 20 Septembar, 2012, 17:30:39 »
Kali je aporter josh od klempavih dana  sm smesko1

Kali 9 nedelja "aport" :)

Stigla je kod mene sa 7 nedelja i isto veche je skapirala shta znachi "donesi". Loptica joj je bila zanimljiva i odmah ju je jurila a kad bih joj rekla donesi mamila sam je nagradicom. Kad bi doshla sa igrachkom u ustima stvim joj nagradicu pod nos da pusti. Kad dodje bez igrachke, ne dobije nishta vec je navedem do opet uzme igrachku i da mi donese. Kad su mali jako brzo skapiraju.

Dodushe, nikad nismo uchili/nauchili da mi da to u ruke  sm redface, mojom greshkom, jer sam je uchila da pusti na komandu.

Van mreže Atina

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 20 Septembar, 2012, 23:59:38 »
Kan je baš pod odličnom kontrolom!  sm prst gore sm prst gore

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 21 Septembar, 2012, 00:16:52 »
super je kan, a predivan i presladak je kad sekomicno razveselio kad si ga pomazio  :D

wili je sam poceo da donosi dok je bio relativno mali i na livadi jer sam ja u to vreme blejala i pila kafu na livadi a on je trazio neku interakciju pa poceo da donosi stvari.
onda smo to samo nazvali "donesi", radi reda, jer on po defaultu donosi