Autor Tema: Sta znaci biti "Kulturan vlasnik psa"  (Pročitano 8838 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bali010

• Jr. Member
  • **
  • Bali White Arrow

Odg: Sta znaci biti "Kulturan vlasnik psa"
« Odgovor #15 poslato: 29 Avgust, 2012, 00:43:26 »
Kulturni vlasnici pasa bi trebali  biti zasticeni jer su ugrozena vrsta sm hide sm plavac

Za svojim psom gotovo uvijek kupim, iznimka kad su velike kise i blato ili kad ode u neku sikaru do koje mogu samo zracnim putem sm zelenko Kako najvise "goriva" ispusta na livadi pokraj nase kuce, a doticna je itekako zagadjena minama, a moj pas je jedno pametno stvorenje sm love, od pocetka smo imali sistem, on obavi, ja za njim i ako ne vidim minu, kazem mu "Di je, pokazi mi" i on stvarno svaki put ode do svoje mine, ponjusi je izdaleka i napravi zgadjenu facu - znak da je stvarno njegova sm smesko1  i ja skupim sm cheers Cetiri godine kasnije, ne znam sta bi bez tog naseg sistema :worth: sm zelenko 

Sto se tice javljanja psima, Bali je iznimno pristojan i socijaliziran sa psima, tako da se uvijek javlja na primjeren nacin. Ako vidim da u nasem smjeru ide vezan pas, uhvatim i ja svoga i cekam hoce li drugi proci ili krenuti put nas, procijenim psa i ako vidim da je ok ponasanja pustim Balija. Meni osobno ne smeta ako neki pusteni pas dotrci do nas, cak i kad je Bali vezan, cisto zato sto znam svog psa i znam da nece bit sukoba, a Bali ima identicno ponasanje kad je vezan i odvezan, tako da nema one famozne "napetosti" na uzici.
Ali znam koliko je takvo bezobzirno ponasanje neprihvatljivo u slucajevima kada pas nije dobar, ili se boji drugih pasa, ili zbog cistog prava vlasnika vezanog psa da njegov pas ne mora javiti svakom drugom koji dotrci. Uostalom, opca je kultura da se jedni drugima ne guramo u lice i osobni prostor, ako to postujemo u ljudskim odnosima zasto ne i u psecim?

Jedina stvar gdje s Balijem ispalim na zivce, a on je zaista poslusan pas i gotovo uvijek dolazi na prvi poziv - e osim kada gospodin sam procijeni nekog psa kojeg vidi i onda odjuri javiti se, bez obzira je li drugi vezan ili ne. Takve situacije nisu ceste ( :worth: ), ali kada se dogode najradje bi ga objesila :wall: Ne mogu se derati "Bali ne, dolazi ovamo!" jer ce se onda mozda vlasnik drugog psa uplasit i nehotice izazvat obrambeni stav svog psa, pa mi preostane potiho se zivcirat :mad: Jedina stvar koja je pozitivna u tim situacijama je da Bali stvarno savrseno tocno procijeni te pse kojima se odluci javiti, i nikad, ali nikad nije bilo sukoba niti su se vlasnici preplasili. Kad vidimo pse za koje ja znam da su opasni, ili koji mi tako izgledaju po stavu nema sanse da se zaleti put njih, ja cu za svaki slucaj reci "Ne, tu stoj", ali ni bez toga ne bi otisao do njih.
Eto, izvlaci ga pravilna socijalizacija sm zelenko 
Start each day with a smile. And your dog. It's a good way to start a day. :)

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #16 poslato: 02 Septembar, 2012, 12:33:28 »
TAKOĐE

ako imate kuju u teranju nemojte da je vodite u parkove prepune pasa. posebno nemojte da je puštate da u teranju trči u parku punom pasa!!!

to što ona nije u plodnim danima kada će dati nekome da je oplodi ne znači da mužjaci neće da se pobiju oko nje. ili da pretrče prometnu ulicu i završe pod točkovima. ili milion užasno loših stvari samo zato što vas mrzi da stavite kuju na povodac i prošetate je rutom kojom nikome neće naneti zlo

taj deo me tera da  :mad:
Scena iz Šume od pre tri dana:
Mladić sa kujom koja je u teranju sedi na klupi iznad Doma pionira. Prolazi gospodin sa dva retrivera. Oba psa su se naravno odmah "zalepila" za nju i njuškaju je, i jedan počinje da je naskače. Mladić (sa kujom u teranju) besni na vlasnika ova dva mužijaka i insistira da ih ovaj odvoji po svaku cenu (citiram: "Udari ga, šutni ga, ne interesuje me, samo ga odvoji!"). Na kraju, gospodin sa dva mužijaka na jedvite jade uspeva da ih odvoji. Na moju opasku da ne treba da dolazi sa kujom u teranju jer pravi problem kako sebi, tako i drugim vlasnicima pasa (pogotovu mužijaka), i pitanje da li zna da je u parkovima za pse zabranjeno uvođenje kuja u teranju, odgovara (parafraziram): "Pa šta ako je u teranju. Uostalom, ovo nije park za pse!" Nešto kasnije, vidim pomenutog gospodina (sa dva mužijaka) kako traži jednog od njih po šumi jer se izgubio (srećom ubrzo ga je našao). Preksinoć i sinoć, naravno, mladić sa kujom je opet došao u šumu  :lipssealed:
A ljudima koji mi se čude kad iz torbice izvadim kese da počistim za svojim psom na njihovu  tvrdnju da je velika šuma i da niko neće ugaziti u to, jednostavno kažem: Ja ću ugaziti!

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #17 poslato: 02 Septembar, 2012, 12:50:59 »
Kad je u teranju,odnosno kad je zenit,idemo samo na kratke setnje ispred zgrade,eventualno negde setnja gde nikog nema,uz povodac. Nekim cudom  :crazy: su u teranju njih 3 sto se stalno druze u isto vreme,pa se medjusobno naskacu i divljaju po kucama  :zb:
Druga strana price su naskakaci i obavezno pitanje :"A je l' ona u teranju?" Pa kad kazem nije zbun i nastavak cavrljanja na livadici. Obicno imam problem sa vlasnicima malih pasa,koje boli uvo da sklanjaju pse,jer su mali  :blink: Vec znamo u kraju ko su naskakaci,pa ih izbegavamo. Nikad necu zaboraviti kad je Meri bila stene,5 meseci,a 4 meseca do prvog teranja,jedan zlatni retriver od 12+ godina,mucen,jedva hoda,ona divlja na livadi,juri se,trci,a on za njom i ne odustaje od ideje,polako,ali sigurno.Gazda nista,smeje se. Na kraju je jadan pas od silnog napora,valjda,prokrvario iz usta  sm eek

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #18 poslato: 02 Septembar, 2012, 12:53:54 »
mi imamo kuju u kraju (skoro je nisam videla  :zb:) koja ima neki hormonalni poremećaj i svi mužjaci su je stalno saletali. meni je to izgledalo kao mučenje i za nju i za njih

većima pasa sama reši problem sa naskakivanjem, kada su u pitanju muško ženski odnosi. srela sam samo par mužjaka u životu koji preteruju u tome a da kuja nije u teranju

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #19 poslato: 02 Septembar, 2012, 12:58:00 »
Uh,ja ne bih bas da prepustim da Meri resava problem sa recimo,bisonom  :lipssealed: Necu uopste da dodje do toga da ona mora da resava problem,vidim ja da to nju smara,al' do sad nije reagovala. Znam dosta zenki koje ne podnose muzjake,jer su vlasnici,upravo,cavrljali na livadicama,dok su ih ovi naskakali.

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #20 poslato: 02 Septembar, 2012, 13:01:15 »
a ne na taj način
kod normalnih pasa to se reši za par sekundi. ona zareži on zbriše  :tapsh: barem moja rea to tako radi i sve kuje koje znam. nismo još imali slučaj da mužjak nastavi.
čak i Ari (kada je raspoložen sm redface) odmah odskoči ako mu kuja zareži
čak i kada je u teranju. više pokušava da joj se umili nego što bude navalentan (bože, kao da pričam o drugom psu a ne o Ariju)
ako slučajno krene da preteruje ja ga sklonim, ne čekam da to traje u nedogled

Van mreže PMP

• Hero Member

« Odgovor #21 poslato: 02 Septembar, 2012, 13:08:56 »

čak i Ari (kada je raspoložen sm redface) odmah odskoči ako mu kuja zareži
čak i kada je u teranju. više pokušava da joj se umili nego što bude navalentan (bože, kao da pričam o drugom psu a ne o Ariju)
ako slučajno krene da preteruje ja ga sklonim, ne čekam da to traje u nedogled

sm valjko1 sm valjko1 sm valjko1

Cek,bre,zar nije Rea strerilisana?  :zb:
U nasem slucaju se nikad nije resilo samo od sebe (ova ne rezi,samo sedne na dupe,kad neko krene da je naskace  sm valjko1) ali,naravno,ima gomila vlasnika koji ne dozvoljavaju i reaguju odmah. A ima i onih drugih..

Van mreže Cubi

• Old Member

« Odgovor #22 poslato: 02 Septembar, 2012, 13:15:50 »
 sm zelenko
kada nije raspoložen ne prilazi uopšte. onda reži ako neko pokuša njemu da priđe
 sm crazy
dodju, njušnu dupe, neko pokuša ponekad da se malo popne....sigurno postoji neki miris inače ne bi znali razliku između ženke i mužjaka

Van mreže KENIP

• Full Member

« Odgovor #23 poslato: 02 Septembar, 2012, 14:35:42 »
KOd nas u parku postoji zena koja svog labradora tretira kao dete. Pas uopste nije los, ali je potpuno van kontrole i zelajn je odnosa vlasnik-pas. Pored toga sto ga apslutno ne kontroise, toliko ga je nagojila, da mislim da ima oko 70 kg, iako je i po prirodi krupan.  I ima obicaj da naskace na kuje, bez obriza da li su u teranju ili ne, i da li se vlasnik buni ili ne... I  kad vidi da je situacija cupava, samo kaze  Ariska, sine, pa nemoj.... sm eek    Dzaba se ljudi sklanjaju. Vec ima par tuzbi, uglavnom zbog pasa, ali, ne pomaze nista. Nemam nista protiv nje, nisam imala lose iskustvo, ali mi je muka kad je vidim, ili kad vidim kako je pas vuce. Ima jos takvih vlasnika, koji apsolutno ne kontrolou pse, uz izgovor da su u pitanju alfa muzjaci i da oni tu ne mogu nista. Pa kad naidje drugi muzjak ona pocne da vristi, on se odmah sklanja sa psom. Posto su divni ljudi, par puta sam im pokazala kako treba sa psom, pri cemu je pas odreagovao  na komande, sto znaci da je problem u njima, a ne u psu. zena poludi od straha i kad pas pocne da laje u igri, ili da rezi, ali ne agresivno vec  samo kao znak dobrog raspolozenja. MOje kuje to non stop rade...
Mene su Rita i Keni slusale cak i u teranju, al uvek sam ih vodila u kratke setnje i na povocu. Sa Emom je drugacije, ona je bila nemoguca. Sva sreca pa ima jedno teranje godisnje, imamo jak i kratak povodac, davilicu ako treba, i samo kratke setnje. Ali, najverovatnije da cemo je sterilisati, tako da problema nece biti.

Van mreže AA

• Old Member

« Odgovor #24 poslato: 02 Septembar, 2012, 14:49:20 »
da, svi koji imaju neodgojene pse vade se na alfe...kretenizam
evo sta mi se malopre desilo...
setam po uscu i prilazi mi zena sa labom i kaze da je neki tip ostavio 2 psa u zbunju i vezao ih tamo ali ona se plasi da pridje... dam joj ja wilija da pridzi da odem da vidim kako bi zvali komunalce i pasa nema. pozdravim se sa zenom i nastavim i nakon par koraka, iz drugog grma (ona pomesala grmlje) iz grma istrcavaju 2 poveca pita, tj. muzjak pit i zenka mesanka boxera i pita i napadaju wilija. sreca da je wili bio pusten a psi vezani jedan za drugog pa nisu bili dovoljno mobilni. sreca i da su izgleda isprepadni jer su se povukli kad sam dreknula na njih i vratili se u zbun.
zena mi tu opet prilazi, zove komunalce i utom dolazi neki tip, prilazi zbunju (mi smo vec odmakle 50 m), psi mu se malo preplaseno raduju i odvodi ih...
nas 2 ostale sokirane, a totalno nemocne...nit da mu pridjes jer ce da te iznapusava, nit da zoves komunalce jer je otisao

Van mreže papak

• Newbie
  • *

« Odgovor #25 poslato: 14 Septembar, 2012, 13:55:17 »
Nisam u poziciji ravnopravno iznositi mišljenje sa Vama jer trenutno ne posedujem psa ( trebalo bi da se moj ljubimac pojavi negde u Januaru ili Februaru uz malo sreće ) ali mogu preneti ono što se meni gadi kao nekome ko sebe zamišlja u ulozi vlasnika psa:

1. Cenim i poštujem svakoga ko je spreman pokupiti izmet svog psa
2. Gnušam se ljudi koji psa vode u šetnju u dečije parkove i na dečija igrališta
3. Pošto se kanim postati vlasnikom jednog malog psa - posebno sam pipav na one povoce ( ne znam im naziv - rastežu se po 10 metara ) i vrlo rado bi išamarao svakoga ko tako vodi svog psa. U dva navrata umalo nisam pao ili povredio veselu kucu a treći put sam biciklom na Novom Beogradu udario u vlasnika psa...
4. Do sada sam ( u zadnjih par meseci intezivno prikupljam informacije ) sreo vrlo mali broj vlasnika pasa koji su spremni odgovoriti na neko od pitanja koja se tiču držanja ili ishrane pasa ( pogađate da se radi o psima koji nisu socijalizovani i to je očigledno i o očigledno frustriranim vlasnicima )
5. Ne mogu da razumem ljude koji su spremni odbaciti ljubimca - poštenije je izvršiti eutanaziju ( pre tri dana vozeći bicikl - NBG blok 45 kraj šetališta... odbačena ženka dobermana sa dva mladučenta mešanca baza pored Save - kontakt naravno nemoguć - reži i kezi se )

Van mreže AA

• Old Member

« Odgovor #26 poslato: 14 Septembar, 2012, 17:08:04 »
papak, dobrodosao i na forum i u klub (buducih) vlasnika pasa  :clapping:
sve ovo sto si napisao je tacno i tako je kako je a ukratko, kultura ponasanja vlasnika pasa je kultura koja ide iz kuce i, ili je imas ili je nemas. ne kaze se bezveze "pas je onakav kakav mu je vlasnik".

sto se tice stavke 3 iz tvog posta-Flexi povodac, to je jako dobra stvar, ali covek mora da zna sa njom da upravlja (ima dugme koje koci povodac na duzinu koju zelimo), a pas koji je na flexiju prethodno treba da je naucen da hoda i na kratkom povodniku

Van mreže Katarina

• Sr. Member

« Odgovor #27 poslato: 18 Septembar, 2012, 23:27:42 »
Desilo se pre neko veče, da je jedan mali pas (~10kg) izleteo i napao drugaricinog psa. Mali je bio baš ozbiljan (baš, baš!), ali je pas kog je napao dugačkih nogu  :D, pa je malac posle tri skoka shvatio da nema vajde - a i 'meta' mu ima 50ak kila koje su htele da ga pridave. To se dogodilo na ćošku raskrsnice, sa dve strane je ulica, a sa druge dve gomila ljudi na stanici i dugačak kiosk. Pas je izleteo iz te gomile, a kada je odustao od većeg psa, sa mukom zadržanog od strane vlasnice (teške koliko i pas), mali je krenuo na moju kuju koja je već bila 'flipnula'. Na moje lupanje nogom i "marš"-iranje, sklonio se u zadnji tren, da bi tad, pored nas, nonšalantno prošao vlasnik i rekao svom psu "hajde dođi"...onako, u prolazu, kao da se ništa nije desilo, dok su naša dva 'konja' i dalje divljala. Iskreno, mislila sam da je malac neki uličar. Koju satisfakciju sam osećala derući se na vlasnika... Nije nosio ni povodnik. I šta da je moja kuja bila puštena, kako obično jeste...? Šta da drugarica nije uspela da zadrži psa, a malo joj je falilo..? Ko bi bio 'kriv', ko bi odgovarao..ko bio neodgovoran.. Mogli su 'ladno, da zadave tog malog srčanog kretena.  :|

Naši ljudi, nemaju kulturu držanja pasa i ophođenja prema njima. Iako je ovaj slučaj bio ekstreman, čini mi se ipak da podjednaku 'nekulturu' pokazuju usputni prolaznici, oni bez pasa. Skakanje pred psa, maženje u prolazu - dok se mimoilazi sa psom, mazi ga duž leđa, hvatanje za rep (!!!), guranje ruke pred (i u) njušku psa...i tako u nedogled. Nama se sve navedeno događa često, još češće ako je pas vezan. Ja imam tu sreću (i zadovoljstvo) da mi je pas jako socijalizovan i uglavnom ne reaguje na slične gluposti. Ali takve stvari takođe prave probleme u ponašanju samog psa, jer je izbor između vikanja na prolaznika i korekcija psa koji ne želi interakciju sa svim i svakim, podjednako loša po psihu ljubimca.

Dok se ne promeni znanje, mentalitet i interesovanje naših ljudi, a izvesno je da se menja priličnom brzinom, maltene uvek će neko u interakciji vlasnik - pas - prolaznik, biti nekulturan.

Van mreže lara-ns

• Full Member

« Odgovor #28 poslato: 28 Novembar, 2012, 16:51:10 »
Ehh ne znam odakle da pocnem pisati.....
Ispred zgrade sa dvorisne strane ima ogroman parking i malo zelene povrsine gde u glavnom ima smeca kad vetar odnese iz kontejnera itd retko kad pociste,na pocetku sam uvek skupljala izmet mada su se i tad bunile komsije kako dozvoljavam da pas uopste tu vrsi obe nuzde... medjutim tu su se namnozile lutalice stalno su tu i naravno kake gde stignu cak i po betonu pa ispadne da je Lara to uradila i napadnu me jedno vreme sam prestala da skupljam tu ispred zgrade pre par dana su cistili travnjak i covek koji brine o zgradi pored se bunio kako ima puno govana i kako je sve to Larino tata se raspravljao sa njim ali nema pomoci,znate kako kad je tolo vreme par roditelja izvede decu napolje i sede od jutra do mraka galame vriste deru se jedni na druge i nikad im rec nisam rekla iako mi sede svaki dan ispod terase a to razleva ne mozes normalno ni spavati ni funkcionisati!  jos su pokupili od nekud klupu iz nekog parka i stavili je tu-sad su je sklonili jer je hladno vreme a cim otopli opet je vtare ispred zgrade!Covek koji brine o nasoj zgradi isto ima psa ali je mali pinc oni isto ne skupljaju izmet jer znaju da ima jako puno drugih pasa i nije mi ni rec rekao za to. Ovaj drugi covek je rekao da ce slikati sa terase pokazati komunalnoj policiji itd.... Medjutim posto mu nevredi objasnjavati da ta sva govna nisu od Lare ja cu poceti opet da skupljam pa ako mi bude rekao nesto da opet ima govna napolju ja cu mu reci da nosi na analizu pa nek vidi da nije njeno! Pretili su da ce baciti otrov bojim se sad zimi da to i ne urade kako su ludi.......   Kako dokazati komsijama da cu ponovo skupljati pa neka se uvere da ustvari jos doooossstttaaa dossstttaaa drugih pasa obavlja tu nuzdu pa misle da je sve od mog psa posto je ona tu najveca.....      imam li pravo da je izvodim ispred zgrade da obavi nuzdu a pritom pokupim ne zelim sukobe sa komsijama jer sam tu podstanar  a sva deca vole Laru i igraju se sa njom  pojedina samo su roditelji... nemam reci za njih u glavnom ih ne vaspitavaju onako kako bi trebali nedaju im da se igraju sa psima govoreci bezi bezi ujesce te sto je besmislen pogotovu za mog psa!.....

Van mreže LekasHill

• Old Member

« Odgovor #29 poslato: 28 Novembar, 2012, 18:31:26 »
@lara-ns: po "stilu" pisanja vidim da si veoma besna, i potpuno razumem zbog čega je to tako. Ja za Lolom UVEK pokupim izmet, bilo da je na trotoaru ili u parku daleko od staze (često mi se drugi vlasnici pasa smeju uz konstataciju "Ma to je daleko u travi, niko tamo ne ide"). Kese za izmet su mi sastavni deo opreme za šetnju. Protivnik sam teze: "Ne skupljaju drugi, pa neću ni ja", bliža mi je nekako: "Ajde da ja drugima dam primer". A ovima što se bune kratko odgovorim: "Prijavi me!"