Autor Tema: Adult, junior, puppy, senior, mini, maxi, koja je zapravo razlika?  (Pročitano 21229 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

Pozdrav :)
E ovako, posto ovih dana dolazi novi pas, ja otisla danas da mu kupim ogrlicu i povodac i tako neke sitnice, i kao i uvijek raspricam se s onim covjekom sto radi u tom pet shopu (uzgaja erdel terijere) i dao on meni malo pakovanje (tester) hrana Trainer Adult Mini (piletina riza i aloja vera), pa me zanima,  mada cisto sumnjam da ce biti problema, ali eto da se ipak informisem, jel smijem ja dati malom belgijancu toga, s obzirom da je za odrasle pse i to malih rasa, nece valjda naskoditi. Malac ce se ionako hraniti domacom hranom, al eto cisto da proba i on granule neke  sm smesko1
Kod odgajivaca su jeli (tj jedu) ProPlan, a ja sam u mogucnosti da nabavim ProPlan, RC, Trainer, ili Caro Croc hranu (naravno mogu i one tipa predigree, al to ne dolazi u obzir  sm zelenko :muka:)
S tim da pas nece jesti dehidrat nego samo povremeno (citaj: kad ja nisam tu :gri: :wall:)

Ghandi jede iskljucivo domacu hranu, a ponekad (jednom u 2 mjeseca) dobije dehidrat i to je obicno ProPlan

Van mreže AA

• Hero Member

Odg: Adult, junior, puppy, senior, mini, maxi, koja je zapravo razlika?
« Odgovor #1 poslato: 17 Avgust, 2012, 12:25:25 »
obzirom da ti pripremas kvalitetne obroke, nece mu nista smetati. nije da ce mu se ishrana bazirati na tom dehidratu.
ja wiliju 1-2 puta nedeljno isto dajem dehidrat. u nasem slucaju to pro plan puppy mini iako wili nije ni mini ni puppy  :D
naravno, posto nece da jede cist, to mu kombinujem sa mesom, a zasto mini puppy-jer je dovoljno sitan da ne moze da ga probere i izvuce iz mesa  sm zelenko

Van mreže Filth

• Hero Member

« Odgovor #2 poslato: 17 Avgust, 2012, 13:09:40 »
Ta klasifikacija na uzrast, velicinu, a narocito rasu, je obicno samo marketinsko prilagodjavanje kupcima. Osim puppy linije koja je obicno jaca na udelu proteina(i ponekad Ca), i linijama za giant rase koje su obicno jace na svemu, sve ostalo je maltene isto. Ja skoro pred odlazak na more kupovao stelli brit, i nije bilo linije za tezinu od 25-35kg, nego cini mi se medium za 15-25kg. Uzeo sam joj tu liniju i posle na netu uporedio sa sastavom ove kojoj stella pripada, sastav je identican, analiticki deo je identican, udeo proteina, masti itd. je ili isti ili se vrlo malo razlikuje.

Tako da te linije vise postoje da bi se kupcima izaslo u susret i da se ne bi zbunjivali, a u sustini su sve iste ili vrlo slicne. Sto se tice konkretno Brita, ja sam par puta psu od 4 ili 5 godina preporucio senior liniju(7+ godina), iz prostog razloga sto je sastav isti, isti udeo mesa, isti udeo svake namirnice, a proteinski nivo u senior liniji nizi. Mnogo je kvalitetnija hrana sa 21% proteina i 45% mesa, nego hrana od 30% proteina i 45% mesa. Nadam se da me razumete  sm wink Psima naravno nista nije falilo, sve sto je moglo da se desi je da veci deo proteina koji unesu bude mesnog porekla.  sm smesko1 A u tom uzrastu im je i 15% proteina sasvim dovoljno, a kamoli 21%.  sm wink

O onim linijama sa posebnim oblikom granula pravljenim specificno za Boksera ili Nemackog ovcara...ne bih ni da komentarisem, ortodoksna glupost, koja se dvostruko naplacuje.  sm redface

Ako bih nesto razdvajao to je na hranu za stence i skotne kuje, i na hranu za odrasle pse. A i te dve sa minimalnim razlikama. Ni one high energy mi nemaju smisla, kad nabiju 45% proteina...kao da ce to pomoci haskiju da istrci 10km vise po padinama Stanovojske planine. Samo moze da mu odmogne tolika kolicina proteina nabijena iz kokosjeg perja ili ekstrakta kukuruza, jer on ima vise problema da svari takvu supstancu nego sto bi imao da je uopste nije ni pojeo.

A odgovor je moguce pronaci i u preteci pasa. Kao i odgovor na skoro svako pitanje vezano za ishranu.  sm wink

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #3 poslato: 17 Avgust, 2012, 14:58:47 »
Ma to sam i pretpostavila, al reko eto, cisto da provjerim.
Dobih i onaj njihov flajer, madsa je vise ko knjizica, ima potpune sastave svih njihovih 'okusa' pa cu malo da iscitam i zabavim se sm smesko2
A sad odoh, moram pravit kucicu  sm smesko1

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #4 poslato: 17 Avgust, 2012, 15:03:26 »
a kad stize malisa?

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #5 poslato: 17 Avgust, 2012, 20:58:31 »
Ili sad za vikend, ili pocetkom sedmice sm jeah

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #6 poslato: 17 Avgust, 2012, 20:59:19 »
pa to je skroz odmah  sm jeah

Van mreže Ghandi_bl

• Hero Member

« Odgovor #7 poslato: 18 Avgust, 2012, 00:05:54 »
Pa da, da, da sm jeah
POcinje me malo hvatat trema, poludih danas ja da pravim kucicu kad ono samo 4 daske imam  :wall: :gri:
Baba otisla nekud i odnijela kljuceve od garaze gdje sam ostavila sve ostale daske za kucicu sm kuhaca

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #8 poslato: 16 Septembar, 2012, 02:09:21 »
Vratice se baba, ne boj se sm smesko1. Verujem da ce kucica biti super. Ta stvar oko hrane za ovaj ili onaj uzrast je cist marketinski trik proizvodjaca hrane, jer sve njihove hrane imaju manje vise isti sastav. Mnogo je bitnije da odaberes kvalitetnu granulu, nebitno koliko cesto je dajes. Bar je to moja politika.

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #9 poslato: 16 Septembar, 2012, 13:16:40 »
ovaj moj je prvih godinu dana jeo grain free dehidrate, a svi su bili za sve uzraste, tj. te hrane nisu ni imale linije po starosnoj dobi, vec se samo kolicina razlikuje od velicine i dobi psa i to je potpuno logicno. kvalitetan sastav hrane je kvalitetan za sve uzraste. stenci jedu kolicinski vise pa unesu i vise onoga sto im treba, kao i aktivni psi, a ovi koji se manje trose, bilo da leze na kaucu ili su seniori pojedu manje i to je to.
industrija psece hrane je napravila tesku filozofiju od toga, kao da hranimo bolesne marsovce

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #10 poslato: 16 Septembar, 2012, 17:04:41 »
Meni je jako bitno da hrana ima sto manje proteina. Tako da ja ustvari u ishrani svojih pasa koristim Starter (koji moze od prvog meseca zivota da se daje) i odmah prelazim na Adult formulu (sa nekih 8, 9 nedelja)

I kad smo kod granula, zanima me da li svojim psima merite hranu? Da li se striktno pridrzavate tabele na vreci ili pratite psa?

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #11 poslato: 16 Septembar, 2012, 20:20:57 »
ja nikad nisam davala po vreci...dobro, prvih par dana kad je stigao a onda odokativno i uvek bi mu dodala ako sve pojede jer je to retkost  :D

Van mreže Jaruga

• Jr. Member
  • **

« Odgovor #12 poslato: 26 Septembar, 2012, 21:37:55 »
Meni je jako bitno da hrana ima sto manje proteina. Tako da ja ustvari u ishrani svojih pasa koristim Starter (koji moze od prvog meseca zivota da se daje) i odmah prelazim na Adult formulu (sa nekih 8, 9 nedelja)

I kad smo kod granula, zanima me da li svojim psima merite hranu? Da li se striktno pridrzavate tabele na vreci ili pratite psa?

Ja svojim psima obavezno merim hranu, a merim i njih jedanput nedeljno. Nikada ne drzim predebele pse. Imam vagu, izmerim koliko granula jede koji pas i to je to. One case sto su ranije delili po pet shopovima za merenje granula nemaju veze s mozgom. Tu jedan dan bude 20-30gr manje, drugi vise, itd... Mala kuhinjska vaga je super stvar! Uvek probam sa preporucenom kolicinom na dzaku, pa ako treba povecavam ili smanjujem. Zavisno od psa. Neki psi jednostavno imaju brzi metabolizam od ostalih pa i jedu vise nego sto pise. A neki mi jedu opet dosta manje nego sto pise. Zato i merim pse jednom nedeljno.

Zasto dajete psima hranu sa sto manje proteina?

Van mreže orejaslargas

• Full Member

• Basset Hound kennel
« Odgovor #13 poslato: 26 Septembar, 2012, 22:02:16 »
Da bi sporije napredovali.

Ovo leglo sto trenutno odgajam, sad imaju 5 mes i hrana im je stalno dostupna. Znam, nije pametan potez ali kad su pocele vrucine stenci su jako slabo jeli. I od tada im drzim granule stalno pored vode. I normalno i jedu i kilaza je normalna.
Pse uopste ne merim, jer kod mene ide sve otprilike. Pipam rebra, starinski nacin  :D

Van mreže AA

• Hero Member

« Odgovor #14 poslato: 26 Septembar, 2012, 22:05:12 »
ni ja wilija nikad ne merim...vidim po njemu je li dobro izgleda i kako se oseca, tj koliko visoko moze da skoci  :D